Dostępne jest już polskie tłumaczenie tej książki: “Podręcznik kart Lenormand”.

Czekałem na nią długo, a im więcej ludzi na różnych blogach, grupach facebookowych i forach zagranicznych pisało, że już ją mają, tym bardziej byłem zniecierpliwiony, kiedy wreszcie nadejdzie moja. I nadeszła.

Najpierw uderzyła mnie jej wielkość. Wiedziałem, że będzie miała kilkaset stron, ale myślałem, że będzie formatu B5, tak jak nasze polskie pozycje (Porożyńska, Bernasconi). A tu niespodzianka, bo książka Rany, nie dość, że ma około 400 stron, to jeszcze jej format jest spory. A już nieporównywalnie większy od książeczki “The Enchanted Lenormand Oracle” Caitlin Matthews. Oczywiście to, że jest duża niekoniecznie musi oznaczać, że jest dobra. Ale w tym wypadku wielkość równa się jakość.

A CO W ŚRODKU?

Zacznę od tego, że Rana używa kart French Cartomancy i wizerunkami tych właśnie kart posługuje się w tej książce. Całość podzielona jest na 5 części: wstęp, trzy części główne i dodatki. We wstępie dowiadujemy się na przykład czym są karty Lenormand, mamy ich historię, mamy ogólne informacje na temat ich odczytywania, przykładowe odczyty i informacje o tym, jak książka jest zorganizowana.

Część pierwsza “Beginning with Lenormand” zaczyna się od strony 15 i ma około 10 stron, z których dowiadujemy się o tym jak wybrać talię, jak zadawać pytania. Rana radzi tu, aby notować swoje rozkłady i jak najczęściej ćwiczyć. Dalej mamy kilka słów o sygnifikatorze i na koniec poznajemy ciekawą historię samej autorki i jej przygody z kartami i ezoteryką w ogóle. Rozdział kończą skany oryginalnych kart, których używa Rana – zużyte, z oderwanymi fragmentami – magiczne.

Część druga “A Closer Look at the Thisrty-Six Cards” to część najobszerniejsza, bo zajmuje aż 231 stron. Jak nazwa rozdziału wskazuje, Rana przygląda się tutaj każdej karcie z osobna z różnych perspektyw. We wstępie prezentuje opis tych perspektyw, czyli pól znaczeniowych, do których odnosić się będzie przy każdej karcie, a są to: przyszłość, kobieta lub mężczyzna (opis osoby), praca, miłość, zdrowie, ciało, duch, pieniądze, czas, rada, akcja, orientacja (chodzi tu o to, czy karta jest pozytywna, negatywna czy neutralna i jak wpływa na karty sąsiednie), przedmioty/miejsca, które mogą być reprezentowane przez daną kartę. Przy każdej karcie jest też sekcja “Personal Anecdote”, w której Rana opisuje swoje doświadczenia z daną kartą, przykłady odczytów ze swojego dziennika. Dalej mamy też tradycyjne znaczenie karty i jego ewolucję w odniesieniu do Wielkiej Tablicy. A na koniec mamy po kilka przykładowych rozkładów z daną kartą i ich interpretacje.

Część trzecia “Reading Techniques and Spreads” koncentruje się na technikach odczytu kart Lenormand i przedstawieniu kilku przydatnych rozkładów. W tej części książki dowiemy się jak łączyć karty ze sobą, jakie ćwiczenia możemy wykonywać w celu lepszego poznania naszych kart. Każdy zaproponowany rozkład zawiera też przykładowy odczyt. Wśród rozkładów znajdziemy: Linia Odpowiedzi, rozkład 9 kart, rozkład na decyzję, rozkład astrologiczny (wg domów), rozkład Piramida, rozkład krzyża, zmiana losu (to nie rozkład, a raczej technika, którą Rana się posługuje z dużym powodzeniem). Na końcu mamy bardzo obszerny opis Wielkiej Tablicy oczywiście z przykładowymi odczytami.

Dodatki. W tej części znajdziemy 7 załączników. 1 – Kim była Mlle Lenormand, chronologiczny, obszerny opis jej życia; 2 – sygnifikatory, czego sygnifikatorem może być każda karta; 3 – słowa kluczowe do każdej karty; 4 – podział kart na pozytywne, negatywne i neutralne wraz z króciutkim opisem każdej karty; 5 – tabela z domami i ich znaczeniami w rozkładzie Wielkiej Tablicy; 6 – opis osób reprezentowanych przez karty dworskie; 7 – karty Lenormand a Tarot. Na końcu mamy słownik z najważniejszymi pojęciami.

PODSUMOWANIE

Na pewno jest to książka godna polecenia i na pewno jest o wiele lepsza niż “The enchanted Lenormand”. Co prawda całej jeszcze nie przeczytałem, ale to, co już za mną, było bardzo przyjemną podróżą po świecie kart Lenormand. Rana używa bardzo prostego języka, tak jakby rozmawiała z nami i chciała nam bardzo prosto wytłumaczyć na czym to wszystko polega. Nie ma tutaj jakichś mistycznych i wielce filozoficznych wywodów, ale czysto praktyczne rady, wskazówki i opisy, co bardzo mi się podoba. To, co zauważyłem od razu i stanowi dla mnie mały problem, to to, że Ranie bliższy jest system francuski, w związku z czym kartę Lisa traktuje jako kartę pracy, a to nie bardzo do mnie przemawia, bo dla mnie pracą jest Kotwica. To jednak nie zmienia faktu, że cała książka jest naprawdę wartościową pozycją, napisaną w bardzo przyjaznym języku. Najciekawsze dla mnie są chyba przykładowe odczyty i anegdoty Rany, które czasem są niezwykle zabawne. Pokazują jednak jak karty działają w rzeczywistości i można się z tego wiele nauczyć.

Zapewne minie trochę czasu zanim przebrnę przez tę pozycję, ale na pewno warto się w nią wgłębić. Kilka ciekawostek już znalazłem i będę chciał umieścić je tutaj na stronie. Na koniec dodam, że książkę zamówiłem na stronie Krainy Książek. Jej koszt to (teraz) 71,58 zł (za jakiś czas na pewno będzie obniżka). Ja przy przedsprzedaży zapłaciłem 10 zł mniej. Darmowa dostawa kurierem, więc nie ma kosztów przesyłki.