36 KART

Talia kart Lenormand składa się z 36 kart (nie mówimy tu o talii astromitologicznej z 52 kartami). Każda z kart ma przyporządkowany numer oraz jedną z kart klasycznych, na przykład karta Koniczyna ma numer 2 i uzupełniona jest 6 karo. Są talie, które nie mają dołączonych kart klasycznych (na przykład karty Lenormand Oracle wydawnictwa Lo Scarabeo). Osoba kupująca nową talię może zatem wybierać. Jedni wolą widzieć karty klasyczne i czerpią z nich dodatkowe informacje, innym na tym nie zależy i na karty klasyczne nie zwracają uwagi. Wybór należy do nas. Osobiście nie przykładam wielkiej wagi do kart klasycznych, a skupiam się bardziej na znaczeniu jakie niesie sama karta Lenormand. Czasami jednak karty klasyczne okazują się pomocne, wprowadzają nowe znaczenie. Mogą pomagać, ale też wprowadzać w błąd, o czym piszę w zakładce znaczenia kart.

KIERUNKI NA KARTACH

To, jaką talię wybierzemy dla siebie zależy tylko i wyłącznie od nas. Niektóre talie od razu przyciągają nasz wzrok, inne są wręcz odpychające. Jedne mają delikatne, jasne, pastelowe kolory, inne wręcz wybuchają energią barw. Do wyboru jest sporo talii i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Więcej o taliach w zakładce talie. To, co ważne w późniejszym czytaniu, to trzymanie się kierunków. Co to oznacza? Są pewne karty, w których ważny jest kierunek, w którym zwrócona jest osoba lub rzecz na karcie. Przykładem niech będzie karta Chmury. Poniżej kilka jej wizerunków z różnych talii:

Jak widzimy na niektórych kartach wyraźnie można zauważyć, że jasne chmury są po lewej stronie (1, 3, 5, 6, 9). Na innych po lewej są ciemne chmury (4). Są też takie, gdzie właściwie nie widać po której stronie są ciemne, a po której jasne (2, 7, 8). W przypadku Chmur możemy wnioskować, nad jaką inną kartę nadciągają ciemne chmury, czyli z czym będzie problem, co chmury zakryją, gdzie będzie zamieszanie. I odwrotnie, możemy zobaczyć (jeśli sąsiadująca karta będzie stała po jasnej stronie Chmury), od czego problemy odchodzą, co się przejaśnia, jakie sprawy znajdą rozwiązanie. Inne karty, w których ważny jest kierunek to np. Myszy. Mogą one podgryzać kartę z lewej strony lub z prawej strony (zobaczymy co stracimy, zgubimy, co nas martwi). Bez względu na to jaką talię wybierzemy, musimy trzymać się kierunków w danej talii.

WYBIERZMY TRADYCJĘ

O różnych tradycjach piszę więcej w znaczeniach kart. Niektóre karty różnią się znaczeniem w zależności od przyjętej tradycji. Na przykład Lis w tradycji francuskiej symbolizuje pracę, w niemieckiej zaś przebiegłość i fałsz. Z kolei praca w tradycji niemieckiej to Kotwica, która w tradycji francuskiej jest symbolem wytrwałości i stawiania długoterminowych celów. Tak jak przy kierunkach na kartach i tutaj najważniejsze jest to, aby trzymać się jednej tradycji. Jest to ważne z tego względu, że wielość znaczeń pochodzących z różnych systemów sprawi, że wszystko stanie się zbyt skomplikowane, a wręcz nie będzie miało sensu. To jaką tradycję wybierzemy zależy oczywiście od nas, od tego jak czujemy daną kartę. Jeśli np. Lis kojarzy nam się z fałszem i przebiegłością, być może tradycja niemiecka będzie nam bliższa. A może Lis to dla nas symbol przetrwania, Lis żeby przeżyć musi ciągle węszyć, szukać jedzenia aby przetrwać (czyli musi ciągle pracować) i może taka, francuska symbolika przemawia do nas bardziej. Wybór zależy od nas.

CZYTANIE KART

Karty Lenormand w porównaniu z kartami Tarota są bardziej przyziemne, dosłowne, proste w takim sensie, że nie ma w nich takiego przepełnienia symboliką jak w Tarocie. Wizerunki na kartach przedstawiają konkretne elementy i bez względu na to jak są przedstawione mają konkretne znaczenie. W Tarocie istotne są symbole, mnóstwo symboli, kolory, wzory na ubraniu, przedmioty, znaki, kierunki patrzenia itd. natomiast karty Lenormand mogłyby właściwie pozostawać czystymi kartonikami z napisem, nazwą danej karty. Tu nie jest ważne to, że namalowana koniczyna jest zielona. Równie dobrze mogłaby być fioletowa. Nieważne jest to, czy na Drzewie są owoce, czy ich nie ma, czy drzewo jest potężnym dębem, czy zwiewną brzozą. W tych kartach najważniejsze jest symboliczne znaczenie tego, co karta przedstawia. Jeśli mamy Pierścionek, mówimy o ślubie, jeśli mamy List, mówimy o wiadomościach, jeśli mamy Ptaki, mówimy o rozmowach itd.

ŁĄCZENIE W PARY

Wydawałoby się, że taki brak dodatkowej symboliki sprawia, że karty Lenormand są bardziej ubogie w swej wymowie. Nic bardziej mylnego. Te karty są niezwykłym narzędziem, które potrafi pokazać, czasami bardzo dosłownie i dosadnie konkretne sytuacje. To, co odróżnia je od kart Tarota to również sposób ich odczytywania. Każda karta, chociaż posiada swoje znaczenie, musi być odczytywana w parze z inną kartą. Jest to bardzo ważne i na tym opiera się cała filozofia czytania kart Lenormand. Parowanie jest podstawową techniką odczytu.

KOLEJNOŚĆ KART I METODA OPISOWA

Chyba najistotniejszą sprawą przy próbie odczytywania kart i ich interpretacji jest kolejność kart. Ogromne znaczenie ma to, czy dana karta stoi przed, czy za inną kartą, ponieważ znaczenie takiej kombinacji może być diametralnie różne. Jedną z podstawowych technik odczytywania par jest wyobrażenie sobie pierwszej karty jako rzeczownika, zaś drugiej jako przymiotnika opisującego dany rzeczownik (lub inaczej: pierwsza karta jako sytuacja, druga jako skutek). W tej metodzie opisowej generalna zasada jest taka, że druga karta opisuje pierwszą, daje nam szerszy kontekst. Oto przykład:

Trumna + Koniczyna

Najpierw przyjmijmy podstawowe znaczenie tych kart. Trumna symbolizuje chorobę lub koniec czegoś, natomiast Koniczyna reprezentuje łut szczęścia, fart, szczęście, beztroskę. Teraz przystępujemy do próby odczytania tych kart. Trumna jest zakończeniem. Koniczyna to szczęście. Widzisz już, co to może znaczyć? Możemy powiedzieć: szczęśliwe zakończenie. Druga karta wprowadza nam więcej informacji na temat pierwszej.

Koniczyna + Trumna

Teraz sytuacja jest odwrotna. Najpierw mamy Koniczynę, a później Trumnę. Możemy więc powiedzieć, że szczęście (Koniczyna) się kończy (Trumna). Koniec szczęścia. Prawda, że jest różnica?

Ale taka różnica nie zawsze będzie. Czasami bez względu na kolejność kart, interpretacja będzie podobna. Np. Klucz + Bocian i Bocian + Klucz (ważne zmiany i kluczowe zmiany).

OPOWIADANIE HISTORII – METODA NARRACYJNA

Innym sposobem odczytywania kart jest opowiadanie historii, karta po karcie, czyli metoda narracyjna. Polega na tym, że każdą kartę traktujemy jak klatkę z filmu. Staramy się krok po kroku, klatka po klatce odczytać historię, którą pokazują nam karty. Spójrzmy na przykład:

Rózgi + Niedźwiedź + Kosa + Księżyc + Kotwica + Jeździec. Najpierw zawsze warto przywołać sobie podstawowe, główne słowa kluczowe każdej karty. Oczywiście te słowa będą zależały od kontekstu pytania. Jeśli pytamy np. o zdrowie, Niedźwiedź nie będzie wskazywał na matkę lub szefa, ale raczej na dietę, otyłość lub włosy. Tutaj mamy na przykład: niezgoda + szef + zagrożenie + reputacja + praca + nowości. Czyli co możemy powiedzieć? Po porządnej kłótni (Rózgi) z szefem (Niedźwiedź) nasza pozycja w pracy (Księżyc + Kotwica) została zagrożona (Kosa) i zaczęliśmy myśleć o czymś nowym (Jeździec).

KARTY DNIA, ROZKŁADY

Najlepszym sposobem na zapoznanie się z kartami jest oczywiście praktyka. Jeśli nie mamy możliwości stawiania kart innym osobom, możemy ćwiczyć sami. Bardzo dobrym sposobem jest prowadzenie dziennika i losowanie karty dnia. jako karty dnia możemy na początek losować po 3 lub 5 kart z intencją, aby karty pokazały nam, co wydarzy się danego dnia. Na koniec dnia podsumowujemy dzień i staramy się odnaleźć odniesienia do kart. Własne doświadczenie jest niezbędnym i najlepszym nauczycielem. Bywają sytuacje, w których karty w sposób bardzo dosłowny mówią nam o pewnych sytuacjach i chociaż szukamy ukrytego znaczenia, to to najprostsze jest niezauważalne. Innym razem może być tak, że nie wydarzyło się nic, co moglibyśmy połączyć z wylosowanymi kartami. To normalne! Warto zapisywać sobie nasze rozkłady, przemyślenia dotyczące kart, szczególnie ich połączeń. W ten sposób zbudujesz własną bazę danych i relację z kartami. Im więcej praktyki, tym łatwiej będzie Ci interpretować karty.