SŁOWO WSTĘPU

Połączenia kart mają charakter bardzo indywidualny. Nie da się powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że na przykład połączenie karty Kotwicy z Myszami będzie znaczyło utratę pracy. Nie da się z kilku powodów. Po pierwsze, każda indywidualna karta ma wiele rozmaitych znaczeń. Kiedy połączymy dwie karty, a każda z nich ma wiele znaczeń, powstaje nam mnóstwo różnych możliwości interpretacyjnych. Wybieramy jednak te, które pasują do kontekstu pytania. Po drugie, znaczenia kart i ich połączenia będą się również różniły w zależności od tego, jakie słowa kluczowe przypisaliśmy naszym kartom. Ktoś może mieć kartę Lisa za swoją kartę pracy, wtedy połączenia Kotwicy nie będą miały sensu. Jest to zatem sprawa bardzo indywidualna.

ĆWICZENIA

Zachęcam Cię do przeczytania posta na blogu: Ćwiczenie połączeń kart Lenormand. Znajdziesz tam plik PDF do pobrania, który pomoże Ci ćwiczyć połączenia kart.

A tutaj możesz ściągnąć jeszcze jeden plik, nieco inny, który może też okaże się dla Ciebie przydatny.

Krok 1
Zapisujemy na górze nazwy kart, których kombinację będziemy poznawać. Niech to będą na przykład 3 Statek i 7 Żmija. Niżej mamy miejsce na wypisanie skojarzeń. W zakładce podstawy pisałem o tym, że jednym ze sposobów odczytywania kombinacji kart jest spojrzenie na nie w ten sposób, że lewa jest rzeczownikiem, a prawa określa ten rzeczownik.

Krok 2
Mamy więc kartę 3 Statek po lewej i wypisujemy wszystkie rzeczowniki, które kojarzą nam się z tą kartą, np. podróż, woda, obcokrajowiec, tęsknota, oddalenie itd. Z prawej strony mamy kartę Żmii i jak już wiemy, kartę po prawej opisujemy za pomocą przymiotników. Wypisujemy przymiotniki, które kojarzą nam się z tą kartą, np. długa, kręta, fałszywa, niebezpieczna itd. Nie musimy w danej chwili wypełniać wszystkich rubryk. Wypisujemy to, co nam się teraz kojarzy, może za kilka dni przyjdzie nam do głowy coś jeszcze – wtedy to dopiszemy.

Krok 3
Mając już wypisane dwie kolumny, próbujemy łączyć ze sobą wszystkie słowa po lewej ze wszystkimi słowami po prawej. W naszym przypadku mamy: podróż – długa, podróż – kręta, podróż – fałszywa, podróż – niebezpieczna; następnie woda – długa, woda – kręta itd. Wypisujemy na dole znaczenia takich połączeń, np. podróż przebiegnie z komplikacjami, podczas podróży może dojść do niebezpiecznej sytuacji, podróż będzie przeciągała się wczasie, itd. Niektóre połączenia mogą być nielogiczne, ale nie martwmy się tym. Starajmy się połączyć wszystkie słowa.

Krok 4
W ten sposób znajdziemy mnóstwo znaczeń danego połączenia. Znaczenia te wypisujemy pod spodem. To samo możemy teraz zrobić zmieniając kolejność kart, czyli Żmiję traktujemy jako rzeczownik, a Statek jako przymiotnik. I takie ćwiczenia robimy z jakimikolwiek dwoma kartami.

ZNACZENIA KART I ICH POŁĄCZENIA

Kliknij na kartę, aby przejść na stronę jej poświęconą.

1. Jeździec
2. Koniczyna
3. Statek
4. Dom
5. Drzewo
6. Chmury
7. Żmija
8. Trumna
9. Kwiaty
10. Kosa
11. Rózgi
12. Ptaki
13. Dziecko
14. Lis
15. Niedźwiedź
16. Gwiazdy
17. Bocian
18. Pies
19. Wieża
20. Ogród
21. Góra
22. Drogi
23. Myszy
24. Serce
25. Pierścionek
26. Książka
27. List
28. Pan
29. Pani
30. Lilie
31. Słońce
32. Księżyc
33. Klucz
34. Ryby
35. Kotwica
36. Krzyż