WIELKA TABLICA

Wielka Tablica to rozkład najobszerniejszy i jednocześnie najbardziej skomplikowany do interpretacji. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie da się go odczytać, ale kiedy poznamy sposoby na odczytanie Wielkiej Tablicy, zobaczymy, że krok po kroku dojdziemy do celu. Ten rozkład jest lustrem odbijającym nasze życie. Znajdziemy tu odpowiedzi na wszystkie nasze pytania we wszystkich kwestiach. Nie musimy tu zadawać konkretnego pytania. Wielka Tablica opowie nam o wszystkim, co jest dla nas ważne. Kiedy chcemy po prostu wiedzieć co nas czeka, ale nie mamy nic konkretnego na myśli, karty doskonale poradzą sobie z odpowiedzią. Pokażą nam nie tylko naszą przyszłość, ale też przeszłość i teraźniejszość, dokładnie opisując naszą sytuację.

SZUKAMY SYGNIFIKATORÓW

W rozkładzie Wielkiej Tablicy sygnifikatory są właściwie tym samym, co w innych rozkładach, ale wybieramy je nieco inaczej. Kiedy kładziemy mniejsze rozkłady, sygnifikatora wybieramy przed rozłożeniem kart i kładziemy go na stole zanim zaczniemy tasować karty. W Wielkiej Tablicy wszystkie karty z talii uczestniczą w rozkładzie, więc nie możemy sygnifikatora wybrać wcześniej. W tym rozkładzie patrzymy na sygnifikatory już po rozłożeniu całego rozkładu. Jeśli np. chcemy dowiedzieć się czegoś na temat naszych spraw finansowych, szukamy karty 34 Ryby (która jest sygnifikatorem pieniędzy) i patrzymy jakie karty otaczają kartę Ryb. Opowiedzą nam one o sprawach finansowych. To tak w skrócie. Tymczasem dla przypomnienia niektóre karty, które mogą nam posłużyć jako sygnifikatory:

  • 29 Pani – jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś na temat osoby, której wróżymy i jest nią kobieta, szukamy karty 29 Pani. Również jeśli karty stawiamy mężczyźnie, który pyta o swoją partnerkę, karta Pani będzie jej sygnifikatorem;
  • 28 Pan – podobnie jak w przypadku karty Pani. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś na temat mężczyzny, to będzie to jego sygnifikator. Jeśli karty stawiamy kobiecie, która pyta o swojego partnera, również symbolizuje go karta Pana;
  • 25 Pierścionek – jeśli pytamy o nasz związek;
  • 24 Serce – jeśli pytamy o sprawy miłosne w ogóle;
  • 35 Kotwica – jeśli pytamy o sprawy zawodowe, pracę;
  • 34 Ryby – jeśli pytamy o sprawy finansowe, pieniądze;
  • 3 Statek – jeśli pytamy o podróż;
  • 4 Dom – jeśli pytamy o sprawy związane z domem;
  • 30 Lilie – jeśli pytamy o rodzinę;
  • 5 Drzewo – jeśli pytamy o zdrowie;
  • 18 Pies – jeśli pytamy o przyjaciela;
  • 26 Książka – jeśli pytamy o sprawy związane z edukacją, nauką, szkołą;
  • 27 List – jeśli pytamy o wiadomości.

Oczywiście wybór sygnifikatora zależy od nas oraz od tego jakim systemem się posługujemy, ponieważ np. jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o naszej pracy, naszym sygnifikatorem w zależności od tradycji jaką się posługujemy, mogą być: Wieża, Niedźwiedź, Lis lub Kotwica. Warto tutaj też zaznaczyć, że każdy sygnifikator to odrębna historia, którą traktujemy indywidualnie. To znaczy każdy sygnifikator rozpatrujemy jako centrum tak, jakbyśmy patrzyli na kartę Pani lub Pana – czyli dzielimy Tablicę na przyszłość, teraźniejszość i przeszłość przy każdym odrębnym sygnifikatorze, traktując go jako punkt wyjścia.

DWA SCHEMATY

Istnieją dwa podstawowe sposoby rozłożenia Wielkiej Tablicy. Pierwszy polega na rozłożeniu wszystkich kart w 4 rzędach po 9 kart każdy. Rozkładać zaczynamy od górnego lewego rogu, kładziemy 9 kart w pierwszym rzędzie, następnie w drugim i tak dalej, aż dojdziemy do ostatniej, 36 karty w prawym dolnym rogu.

Inny rozkład, który jest chyba częściej stosowany (również przez mnie), zawiera 4 tzw. Karty Losu (przeznaczenia), które stanowią ostateczne przesłanie jakie karty chcą nam przekazać. W tym rozkładzie karty układamy w 4 rzędach po 8 kart + 4 Karty Przeznaczenia na końcu w piątym rzędzie. Poniżej przedstawiam ogólny schemat rozkładu 9×4 oraz 8×4+4. Każdy wybiera oczywiście ten, który najbardziej mu odpowiada.

Rozkład Wielkiej Tablicy 8x4+4.
Rozkład Wielkiej Tablicy 9x4.

Poniżej przedstawiam przykład takiego rozkładu, który posłuży mi za bazę. Będę się do niego odwoływał tłumacząc, jak można zinterpretować Wielką Tablicę. Załóżmy, że osoba pytająca to mężczyzna. Nie ma sprecyzowanego pytania, chce się dowiedzieć, co czeka go w przyszłości w różnych aspektach życia. Po potasowaniu i przełożeniu, rozkładamy karty. Powiedzmy, że ułożyły się one następująco:

JAK ZACZĄĆ

Jeśli osoba, której kładziemy karty, zadała konkretne pytanie, np. co mnie czeka w miłości – odszukujemy sygnifikatora tego pytania, czyli np. tutaj kartę 24 Serce i skupiamy się na jej otoczeniu. Jeśli, tak jak w naszym przykładzie, nie mamy żadnego konkretnego pytania, musimy sami od początku do końca, krok po kroku odczytać nasz rozkład. Jest na to wiele sposobów.

1. NAROŻNIKI I SERCE

Karty narożne wskażą nam główny problem tego rozkładu. Te karty stanowią jakby pudełko, w którym zamieszczony jest cały rozkład, to nasze granice interpretacyjne, motyw tego czytania, to, co jest dla nas najważniejsze. Z kolei 4 karty w środku są sercem układu, mówią nam o tym, co nam leży na sercu, o czym myślimy, co jest dla nas ważne, na czym powinniśmy się skupić. Wiele osób czytających Wielką Tablicę zwraca najpierw uwagę na trzy pierwsze karty (tu: Dom, Chmury, Pies), które stanowią otwarcie całego rozkładu i rozpoczynają historię. Często też pokazują główny problem.

Interpretację zacznijmy od ustalenia najbardziej podstawowych znaczeń tych kart. I tak 4 Dom może oznaczać nasz dom rodzinny, naszą rodzinę, stabilizację, bezpieczeństwo, życie prywatne; 8 Trumna może wskazywać na chorobę, zakończenie czegoś; 21 Góra mówi o problemach; 35 Kotwica symbolizuje pracę, stabilizację, długi termin. Teraz łączymy karty w pary. Dom+Trumna może wskazywać, że w rodzinie pytającego ktoś jest poważnie chory. Góra+Kotwica wskazują na jego problemy w pracy, które być może wynikają z trudnej sytuacji w domu; Kotwica wskazuje też na długi czas, więc z Górami (które też opóźniają!) może wskazywać na to, że problemy związane z domem trwają już od dłuższego czasu. Możemy też odczytać to tak: Choroba (Trumna) w domu (Dom) blokada (Góra) w pracy (Kotwica). Innymi słowy, sprawy domowe związane z czyjąś chorobą mogą utrudniać życie zawodowe.

Teraz przyglądamy się środkowym kartom w naszym rozkładzie. Widzimy tam 1 Jeźdźca, który symbolizuje wiadomości, ale także plany i myśli pytającego; 36 Krzyż, który mówi o cierpieniach, zmartwieniach, ale też o lekcji karmicznej, losie; 24 Serce mówiące o sprawach miłosnych; 29 Pani jako sygnifikator kobiety najbliższej pytającemu. Myśli (Jeździec) naszego pytającego nie dają mu spokoju, sprawiają, że cierpi (Krzyż). Wiadomości, które otrzymuje (Jeździec) sprawiają mu wiele kłopotów, są dla niego ciężarem (Krzyż). Być może związane są z jakąś kobietą (Pani), którą kocha (Serce). Jeździec+Pani – myśli o kobiecie, Serce+Krzyż – te uczucia są ciężarem, ale tak musi być, to lekcja karmiczna.

Interpretujemy zatem najpierw parę na górze, później parę na dole, następnie po ukosie (górny lewy narożnik z dolnym prawym i dolny lewy z górnym prawym) i na koniec staramy się zinterpretować całość. Już tylko na podstawie tych 8 kart możemy sporo powiedzieć o naszym pytającym.

2. SYGNIFIKATOR, GÓRA, DÓŁ, LEWA, PRAWA

Nasz pytający nie zadał żadnego konkretnego pytania, dlatego kolejną rzeczą jest odnalezienie w rozkładzie jego sygnifikatora i przyjrzenie się jego otoczeniu. Na razie patrzymy na karty nad, pod, po lewej i po prawej stronie sygnifikatora. W naszym przypadku sygnifikatorem jest Pan (pytającym jest mężczyzna). Nad Panem mamy 18 Psa, na dole 3 Statek, po lewej 33 Klucz, po prawej 1 Jeździec. Tak jak wcześniej najpierw nadajemy podstawowe znaczenia. Pies to przyjaciel, lojalność, przywiązanie, Statek to podróż, odległość, Jeździec to ruch, wiadomości, Klucz rozwiązanie, zapewnienie. Łączymy karty w pionie i w poziomie. Pies+Statek – przyjaciel z daleka, przyjaciel w podróży; Klucz+Jeździec – ważne informacje. Jak moglibyśmy zinterpretować takie kombinacje razem? Być może nasz pytający już wkrótce otrzyma jakieś ważne (Klucz) wiadomości (Jeździec) od przyjaciela (Pies) z daleka (Statek). Być może te wiadomości (Jeździec) rozwiążą jakiś problem (Klucz). Klucz+Pies wskazują też, że przyjaciel ten jest dla naszego pytającego bardzo ważną osobą. Statek+Jeździec wskazują też, że wiadomości już są w drodze (obie karty symbolizują ruch).

3. SYGNIFIKATOR I NAROŻNIKI

Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się kartom, które stykają się rogami z kartą sygnifikatora. W naszym przykładzie mamy 6 Chmury, 9 Kwiaty, 15 Niedźwiedzia i 24 Serce. Chmury to zamieszanie i niepewność; Kwiaty to prezent, radość; Niedźwiedź – szef, bezpieczeństwo, opieka; Serce – miłość, emocje. Odczytujemy pary. Chmury+Kwiaty to niepewne szczęście, zamieszanie, które będzie miało pozytywny finał (Kwiaty); Niedźwiedź+Serce mogą wskazywać na serdeczne relacje naszego pytającego z szefem (mimo problemów w pracy) lub też na siłę (Niedźwiedź) miłości (Serce). Chmury+Serce mówią o powoli odchodzącej w niepamięć niepewności związanej ze sprawami sercowymi (być może za sprawą wiadomości od przyjaciela). Niedźwiedź+Kwiaty wskazują na życzliwego szefa. Pamiętajmy o możliwości odczytywania pary kart w ten sposób, że pierwsza to rzeczownik, a druga to przymiotnik opisujący go. Tu np. mamy szefa (Niedźwiedź) jakiego? życzliwego (Kwiaty). Te cztery karty możemy też odczytać inaczej: w związku z problemami (Chmury) pytający otoczył opieką (Niedźwiedź) osobę, na której bardzo mu zależy (Kwiaty i Serce).

4. SYGNIFIKATOR I OTOCZENIE

Teraz kiedy udało nam się zinterpretować ogólne znaczenie kart narożnych wokół sygnifikatora oraz kart po jego czterech stronach świata, możemy zobaczyć te 9 kart razem i spróbować je zinterpretować. Najpierw spróbujemy użyć systemu skoków (jeśli nie wiesz na czym polega sprawdź rozkład 9 kart), a następnie odczytamy te karty w rzędach i kolumnach. Zaczynamy od skoków. Chmury+Jeździec – niepewne wiadomości; Chmury+Statek – niepewny ruch, nie wiadomo, co zrobić; Kwiaty+Klucz – prezent, który rozwiąże problem; Kwiaty+Statek – prezent z daleka; Niedźwiedź+Pies – może liczyć na szefa; Niedźwiedź+Jeździec – szef ma dla niego wiadomości; Serce+Pies – serdeczny, wierny przyjaciel; Serce+Klucz – znaczące, ważne uczucie.

Następnie odczytujemy rzędy: Chmury+Pies+Kwiaty – Chmury zwrócone są jasną stroną do Psa, co oznacza dobrą przyjaźń; przyjaciel daje prezent; Klucz+Pan+Jeździec – pan otrzymuje ważne wiadomości; Niedźwiedź+Statek+Serce – bezpieczna (Niedźwiedź) podróż związana ze sprawami sercowymi.
Na koniec interpretujemy karty w kolumnach. Chmury+Klucz+Niedźwiedź – blokada, sprawy związane z pracą nie idą po naszej myśli; Klucz zamyka i zapewnia, co? niepewność związaną z szefem; być może nasz pytający obawia się reakcji szefa; Pies+Pan+Statek – pytającego odwiedza dawno nie widziany przyjaciel lub przyjaciel z daleka; Kwiaty+Jeździec+Serce – prezent, wiadomości, ruch, miłość – wiadomości związane ze sprawami sercowymi są w drodze; będą jak prezent od losu (Kwiaty+Klucz).

5. PRZESZŁOŚĆ, TERAŹNIEJSZOŚĆ, PRZYSZŁOŚĆ

Po odczytaniu znaczenia kart wokół sygnifikatora osoby, której wróżymy, przechodzimy do odnalezienia kart dotyczących jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Wszystkie karty, które stoją po lewej stronie od karty sygnifikatora dotyczą przeszłości. Karty po prawej stronie dotyczą przyszłości. Natomiast karty nad i pod sygnifikatorem dotyczą teraźniejszości. Może się oczywiście zdarzyć tak, że sygnifikator leży w ostatniej kolumnie (a więc nie będzie kart przyszłości), wtedy to znak, że jego przyszłość jest jeszcze niepewna, a sprawy związane z przeszłością są ciągle nie pozałatwiane, ciągną się za nim, ciągle o nich myśli i musi uporać się z przeszłością. Jeśli sygnifikator leży w pierwszej kolumnie (nie będzie kart przeszłości), to znak, że nasz pytający nie rozpamiętuje przeszłości, ważna jest dla niego przyszłość i sprawy bieżące. Jeśli sygnifikator leży w pierwszym rzędzie, na górze (czyli nie będzie kart nad nim) to znaczy, że jest on panem swojego życia, kieruje swoim losem, ma dużą kontrolę nad swoimi sprawami. Jeśli sygnifikator leży w ostatnim rzędzie (brak kart pod nim), to znak, że życie go przytłacza, ma wszystko na swojej głowie (wszystkie karty wiszą nad nim).

Zwracamy uwagę na odległości kart od sygnifikatora (dokładniej o tym będzie później). Tutaj wystarczy nam wiedzieć, że im dalej od sygnifikatora karty dotyczące przeszłości, tym dalej sięgamy w przeszłość. To samo dzieje się w drugą stronę. Im karty leżą dalej od sygnifikatora, w tym dalszą przyszłość zaglądamy. W naszym przypadku w przeszłości wcześniej jest Kosa, zaś bliższa przyszłość sygnifikatora to Klucz. W drugą stronę, najbliższe wydarzenia to Jeździec, kolejne chronologicznie to Krzyż, Lis, Koniczyna, aż dochodzimy do Dziecka, zarysowującego wydarzenia z najodleglejszej przyszłości.

Spróbujmy więc odczytać karty. W przeszłości mamy Kosę i Klucz, co wskazuje, że niedawno nasz pytający musiał podjąć bardzo ważne decyzje. Kosa kłuje Klucz, co podpowiada, że była to decyzja wymagająca ostrożności i głębokiego przemyślenia. W najbliższej przyszłości widzimy Jeźdźca i zaraz po nim Krzyż, co możemy zinterpretować jako nadchodzące wiadomości, które przyniosą zmartwienia, smutek. To będą przykre wiadomości. Obok Krzyża mamy Lisa. Krzyż leży przed Lisem, a więc wzmacnia go. Może to świadczyć o tym, że wokół naszego pytającego pojawi się więcej fałszu, oszustwa przybiorą na sile. Jeździec+Krzyż+Lis mówią więc o nadchodzących trudnych wiadomościach, które sprawią, że pytający będzie przytłoczony tym, co dzieje się wokół niego. Jednak dalej mamy pewne znaki, że nie będzie to trwało długo. Po pierwsze Lis zwrócony jest w prawą stronę, czyli odchodzi od pytającego, po drugie dalej mamy Koniczynę, czyli zapowiedź szczęścia. Koniczyna to też karta, która mówi o tym, że coś stanie się szybko lub będzie krótkotrwałe, a więc możemy spodziewać się szybkiej zmiany negatywnej sytuacji pytającego, tym bardziej, że za Koniczyną stoi karta Dziecka, a więc nowego początku, ufności, czystości. Lis+Koniczyna to też sprytne wykorzystywanie sytuacji, zręczne korzystanie z nadarzających się okazji. Wygląda więc na to, że chociaż nowe wiadomości wprowadzą wiele zamieszania, to jednak ostatecznie wpłyną pozytywnie na pytającego, jakaś sytuacja się wreszcie wyjaśni, wyjdzie na jaw, kto kłamie, a kto jest szczery. Jeśli natomiast chodzi o teraźniejszość, widzimy kartę Psa nad sygnifikatorem, a więc przyjaciela. Nasz pytający myśli o nim, być może przeczuwa nawet, że to on będzie zwiastunem tych wiadomości. Pod Panem z kolei mamy Statek, Księżyc i Wieżę. Księżyc z Wieżą podpowiadają, że pytający jest poważany w swojej pracy. Cieszy się szacunkiem i autorytetem. Być może jego praca jest związana z podróżami. Karty te leżą pod pytającym, możemy powiedzieć, że ma on nad tym kontrolę.

6. CZAS

Trudno jednoznacznie określić jakikolwiek czas w kartach. Oczywiście są pewne wyznaczniki, np. Kwiaty to wiosna, Lis to zima, wiemy, że Gwiazdy mówią o porze nocnej itd. Oprócz tego wiemy, jak to było powiedziane w poprzednim punkcie, które wydarzenia następują po sobie. Chronologia w czasie zachowana jest w kolejności kart występujących w danym rzędzie. Niektórzy przyjmują, że jedna karta to jeden miesiąc, stąd np. w naszym rozkładzie przeszłość pytającego sięga dwóch miesięcy wstecz, natomiast w przyszłość możemy spojrzeć do maksymalnie 5 miesięcy. Przyjmuje się, że zwykle Wielka Tablica obejmuje okres od 1 do 6 miesięcy, ale równie dobrze możemy założyć, że każda kolumna to 2 lata, więc tablica może sięgać wielu lat naprzód. Tylko czy to ma sens? Chyba nie. Przecież po drodze i tak wiele się zmieni.

Najbezpieczniej jest założyć przed rozłożeniem kart, jakiego okresu będzie dotyczyła wróżba. Jeśli przyjmiemy jakieś ramy czasowe z góry, np. ustalimy, że ta tablica będzie obejmowała najbliższy miesiąc, wtedy odchodzi nam problem czasu a wszystkie karty w rozkładzie będą dotyczyły przyszłości (wtedy też nie będzie podziału na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość względem karty sygnifikatora).

Istnieje też inny sposób na to, aby sprawdzić jaki okres obejmuje nasza wróżba. Jedyne, co musimy zrobić, to dodać do siebie liczby na kartach w rzędzie, w którym leży sygnifikator (łącznie z sygnifikatorem). Suma wyznaczy nam liczbę dni w przyszłości, których dotyczy wróżba. W naszym przykładzie rząd sygnifikatora (Pana) obejmuje następujące karty: 10 Kosa, 33 Klucz, 28 Pan, 1 Jeździec, 36 Krzyż, 14 Lis, 2 Koniczyna, 13 Dziecko. Dodajemy wszystkie liczby: 10+33+28+1+36+14+2+13=137. A zatem nasza wróżba obejmuje najbliższe 137 dni, czyli około 4 miesięcy.

7. KARTY DIAGONALNE

Teraz przyjrzymy się kartom leżącym po skosie w górę i w dół od karty sygnifikatora. Te, które leżą po lewej stronie (na górze i na dole), czyli w naszym przypadku Chmury, Niedźwiedź i Góra, mówią o wpływach z przeszłości na pytającego, na jego obecną sytuację. Karty leżące po prawej stronie (na górze i na dole), czyli u nas Kwiaty, Serce, Ryby, Słońce, mówią o tym, co będzie miało wpływ na naszego pytającego w przyszłości. A zatem w przeszłości mamy Górę z Niedźwiedziem, co może wskazywać na problem z szefem, który na szczęście należy już do przeszłości, jednak cały czas ma to wpływ na pytającego. Potwierdzeniem jest również karta Chmur, która z Niedźwiedziem mówi o skomplikowanej, trudnej, niejasnej sytuacji z szefem. W przyszłości dużą rolę odegra miła niespodzianka (Kwiaty), która wywoła pozytywne emocje (Serce), a także z pewnością polepszająca się sytuacja materialna (Ryby+Słońce). Serce w połączeniu z Rybami może mieć dwa znaczenia. Po pierwsze to miłość (Serce) jaka? głęboka (Ryby), czyli zapowiedź nadchodzącego głębokiego uczucia. Z drugiej strony może to też być miłość (Serce) do pieniędzy (pamiętajmy, że Ryby symbolizują finanse).

8. ODBICIA LUSTRZANE

Odbicia lustrzane to jeden ze sposobów uzyskania dodatkowych informacji. Można go wykorzystać w celu dookreślenia jakiejś karty. Dzięki odbiciom uzyskujemy dodatkową parę kart, która przekazuje nam dalsze przesłania.

Pion i poziom

Aby dokonać odbicia lustrzanego w poziomie, musimy wyobrazić sobie pionową kreskę (lustro) biegnącą przez środek naszego rozkładu. Następnie wybieramy sobie kartę, którą chcemy odbić. W naszym rozkładzie wybierzemy np. kartę Klucz (schemat 1). Widzimy, że od środka (pionowej, czerwonej kreski) dzielą nas dwie karty. Odliczamy więc dwie karty z drugiej strony kreski w tym samym rzędzie i doszliśmy do lustrzanego odbicia karty Klucz czyli do Koniczyny. Mamy więc parę Klucz+Koniczyna, co jest dobrą wróżbą, mówi o pomyślnym rozwiązaniu problemów. Weźmy teraz kartę Ptaki (schemat 2). Leży ona zaraz przy lustrze, więc jej odbiciem jest pierwsza karta po drugiej stronie, czyli Ryby. Mamy więc kombinację Ptaki+Ryby, czyli rozmowy dotyczące spraw finansowych.

Analogicznie, aby dokonać lustrzanego odbicia w pionie, musimy wyobrazić sobie linię biegnącą poziomo między 2 a 3 rzędem. Weźmy np. kartę Lisa (schemat 3). Leży on zaraz przy lustrze, więc odbiciem jest karta po drugiej stronie – List. Mamy więc parę Lis+List, co może wskazywać na fałszywe wiadomości (być może wiadomości, które otrzyma nasz pytający od przyjaciela okażą się nieprawdziwe). Inny przykład (schemat 4). Kartę Kwiaty dzieli od lustra jedna karta. Patrzymy więc na odbicie, jedna karta wolna i nasze lustrzane odbicie, czyli Ptaki. Mamy więc parę Kwiaty+Ptaki, czyli miłe rozmowy, głównie telefoniczne. To również połączenie koleżeńskich plotek, więc może nasz pytający będzie na językach.

Podwójne odbicie

Podwójne odbicia robimy w podobny sposób. Różnica polega jedynie na tym, że musimy odbić kartę dwa razy, najpierw w poziomie, później w pionie lub odwrotnie. Zobaczmy przykład (schemat 5). Kartę Pana odbijamy najpierw od lustra czerwonego (jesteśmy chwilowo na Lisie), i następnie odbijamy Lisa od lustra zielonego. Lądujemy ostatecznie na Liście. To samo wyszłoby, gdybyśmy zaczęli od lustra zielonego. Pana odbijamy w lustrze zielonym w dół do Statku, następnie Statek w lustrze czerwonym w prawo i lądujemy na Liście. Tak czy inaczej dochodzimy do pary Pan+List, co potwierdza, że nasz pytający otrzyma niedługo jakieś wiadomości. Jeszcze jeden przykład (schemat 6). Bierzemy kartę Dziecka, odbijamy w zielonym lustrze do Gwiazd, następnie Gwiazdy odbijamy w lustrze czerwonym do Bociana. I mamy niespodziankę. Para Dziecko+Bocian może mówić o ciąży. Oczywiście nie naszego pytającego, ale może wskazywać, że nasz pytający w przyszłości będzie miał dziecko lub dowie się, że ktoś zostanie rodzicem. Może wiadomości, które do niego zmierzają dotyczą właśnie tego? Taki układ może też świadczyć jedynie o sporych zmianach i rozpoczęciu nowego etapu w życiu.

9. SKOKI

Skoki to metoda, która wyjaśniona była już przy okazji rozkładu 9 kart. Pokrótce przypomnę, że metoda ta związana jest ze Skoczkiem używanym w szachach. Po naszych kartach poruszamy się tak, jak Skoczek na szachownicy, tzn. 1 ruch do przodu i 2 w bok lub 2 do przodu i 1 w bok. Dodatkowe karty, które odnajdziemy, dookreślą nam kartę, o która pytamy, wskażą na powiązania, na fundamenty, myśli, ważne sprawy.

Ustawiamy naszego Skoczka na karcie, której chcemy się bardziej przyjrzeć i odszukujemy dodatkowe połączenia. Weźmy pod lupę naszego pytającego. Leży on w takim miejscu, gdzie możliwych jest 6 skoków (gdyby leżał np. w górnym lewym rogu, możliwe byłyby tylko 2 skoki). Ustawiamy na nim Skoczka w kierunku do góry i skaczemy 1 w górę i dwa w lewo – Dom (wylądujemy na tej samej karcie jeśli skoczymy 2 w lawo i 1 w górę). Mamy pierwszą kartę. Skaczemy dalej, od Pana, 1 w górę, 2 w prawo – Pierścionek. Wykonujemy kolejne ruchy i w ten sposób uzyskujemy 6 dodatkowych kart: Dom, Pierścionek, Bocian, Pani, Książka, Ptaki. Co możemy powiedzieć na ich temat? Dom z Pierścionkiem wskazują, że nasz pytający jest silnie związany ze swoim domem. Bocian z Panią mówi o zmianach, które zajdą u najbliższej pytającemu kobiety. Książka i Ptaki mówią o zdobywaniu doświadczenia, o edukacji, dyskusjach. Takie dodatkowe informacje mogą się okazać bardzo cenne. Trudno tutaj mówić o czymś więcej, kiedy nie mamy przed sobą naszego rozmówcy, który pewnym sprawom może zaprzeczyć, pewne potwierdzić i poprosić o rozwinięcie (wtedy szukalibyśmy dodatkowych informacji wokół karty, którą pytający chciałby bardziej wyjaśnić).

10. KARTY LOSU

Karty Losu, cztery karty leżące na samym dole Wielkiej Tablicy, powiedzą nam, co jest przeznaczone naszemu pytającemu, co może wydarzyć się lada chwila, na co musi zwrócić szczególną uwagę. W naszym rozkładzie widzimy Wieżę, Rózgi, Ogród i Słońce. Wieża z Rózgami mówi nam o jakiejś ważnej sprawie, to może być coś związanego z prawem. W połączeniu z Ogrodem przychodzi mi wręcz na myśl publiczna rozprawa sądowa. Ostatnią kartą jest Słońce, więc sprawy ułożą się pomyślnie i o to nasz pytający nie musi się martwić.

11. DOMY

Pozostało nam jeszcze zapoznanie się z domami. Nie wszyscy używają tej metody, ale w niektórych sytuacjach, jeśli trudno nam coś zinterpretować, domy mogą być bardzo pomocne. Poza tym domy często potwierdzają to, co mówią nam karty i rzucają nowe światło na nasz odczyt. Powiązanie kart z domami czasami jest bardzo zaskakujące. Na czym to polega? Domy to pozycje kart wyłożonych kolejno od 1 do 36 na schemacie Wielkiej Tablicy. Na grafice poniżej, z lewej strony widzimy karty ułożone kolejno od górnego lewego rogu aż do ostatniej karty Krzyża. To nasze domy. Po prawej stronie widzimy nasz rozkład, który do tej pory interpretowaliśmy. Spójrzmy na kolejne karty w naszym rozkładzie. Pierwszą kartą jest karta 4 Dom. Leży ona na pierwszej pozycji, czyli w domu 1 Jeźdźca. Następne są Chmury (po prawej). Leżą na pozycji drugiej, czyli jest to dom 2 Koniczyny. Dalej mamy Psa, który leży na trzeciej pozycji, a trzeci to dom Statku. I tak dalej… Czasami (różowe strzałki) karty układają się w swoich domach. Trumna ułożyła się na 8 pozycji, czyli w domu Trumny. Jest u siebie. To wzmacnia jej znaczenie. Innym razem (strzałki zielone), co zdarza się w większości przypadków, karty lądują w innych domach. Domy dają nam dodatkowe informacje. W naszym rozkładzie karta Pani znalazła się w domu 21 Góry, a więc mamy blokadę, kobieta ma problem. Z kolei Góra w naszym rozkładzie, czyli problem, który ma nasz pytający, wypadł w domu 25 pierścionka – czyli problem ze związkiem. Wcześniej w naszym czytaniu była mowa o Przyjacielu (18 Pies) z daleka lub przyjacielu, który jest w podróży. Proszę zobaczyć, że karta Psa wypadła w domu 3 – Statku, co potwierdza nam poprzednie czytanie. Możemy tak sprawdzić każdą kartę i odkryć dodatkowe interpretacje.

12. ŁAŃCUCH DOMÓW

Łańcuch domów to kolejna, bardzo pomocna technika, która pokaże nam dodatkowe informacje, jeśli są potrzebne. Możemy ją zastosować do każdej karty, która nas interesuje. Na czym ta technika polega? Prześledźmy to na przykładzie.

Co pokazuje grafika. Jest to schemat domów w rozkładzie Wielkiej Tablicy. Domy – miejsca, którym przyporządkowane są kolejne karty Lenormand w tym rozkładzie. Czyli pierwsze miejsce w rozkładzie to dom Jeźdźca, drugie to dom Koniczyny, trzecie to dom Statku itd. Po kolei. Taki obraz mamy w głowie kiedy rozkładamy Wielką Tablicę. Wyobraźmy sobie, że na tych domach rozłożyliśmy karty. Dla ułatwienia usunąłem większość z nich i zostawiłem tylko te, które przydadzą się do wytłumaczenia na czym polega łańcuch domów. Czyli widzimy, że np. Ptaki leżą w domu 2, czyli w domu Koniczyny, Książka leży w domu Góry, Pierścionek leży w domu Książki itd. Wszystkie karty w całym rozkładzie leżą w jakichś domach. I co teraz?
Załóżmy, że jesteśmy pisarzami. Napisaliśmy książkę. Chcemy się dowiedzieć, czy uda się ją wydać, jaka będzie jej przyszłość. Szukamy zatem w naszej rozłożonej tablicy sygnifikatora książki, czyli to akurat mamy kartę Książka. Możemy teraz odczytać normalnie przyszłość patrząc na karty po prawej stronie. Możemy też zbadać otoczenie tej karty. Możemy dodatkowe informacje zdobyć z odbić, czy skoków. Ale możemy też posłużyć się łańcuchem domów. Jak to robimy. Książka leży w domu Góry. A zatem przed nami jest jakieś wyzwanie, jakaś przeszkoda.

  1. Teraz szukamy karty Góra (czyli domu, w którym leży Książka). Okazuje się, że Góra leży w domu Rózg, co daje nam informację, że może dojść do jakiegoś sporu związanego z wydaniem tej książki (może z wydawcą), albo trzeba będzie włożyć więcej wysiłku, może coś poprawić.
  2. Teraz szukamy karty Rózgi i widzimy, że leży w domu Ptaków. Czyli znowu mamy jakieś rozmowy, negocjacje.
  3. Teraz szukamy Ptaków i widzimy, że leżą w domu Koniczyny. Mamy więc dobry znak, negocjacje zakończą się powodzeniem.
  4. Teraz szukamy karty Koniczyna i widzimy, że leży w domu Pierścionka. Pierścionek może oznaczać umowę, więc prawdopodobnie dojdzie do podpisania umowy z wydawcą.
  5. Teraz szukamy karty Pierścionka i widzimy, że leży w domu Książki, a zatem kończy się nasz łańcuch i wracamy do punktu wyjścia.

W ten sposób uzyskujemy sekwencję kart: Książka + Góra + Rózgi + Ptaki + Koniczyna + Pierścionek, z których możemy odczytać losy interesującego nas problemu. Czasami będzie tak, że łańcucha w ogóle nie będzie (bo np. Książka mogłaby leżeć w swoim domu), będzie bardzo krótki (bo np. Książka mogłaby leżeć w domu Góry, szukamy Góry, a Góra leży w domu Książki więc łańcuch się kończy), a jeszcze innym razem łańcuch może mieć nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt kart.

Metoda alternatywna: Łańcuch domów możemy też poprowadzić inaczej. Zwróć uwagę na to, że w powyższym przykładzie wyszukaliśmy kartę sygnifikatora (Książkę) i podążaliśmy później za domami, w której leży każda kolejna karta. Ale można to zrobić też inaczej. Zamiast odszukać kartę sygnifikatora, odszukujemy DOM, który symbolizuje daną sprawę i podążać za kolejnymi kartami. Spójrzmy na przykład.

Naszą sprawę symbolizuje Książka. Patrzymy więc na DOM Książki. Tam widzimy, że leżą Rózgi – ok, nieporozumienia. Patrzymy więc na dom Rózg, który powie dam o jakie nieporozumienia chodzi. W domu Rózg leżą Ryby – oczywiście, chodzi o pieniądze. Patrzymy dalej, co leży w domu Ryb – Myszy – pomniejszają, czyli mniej pieniędzy. Co leży w domu Myszy – Klucz – dobry omen, jest rozwiązanie. Co leży w domu Klucza? – Książka. I wracamy do domu Książki. W ten sposób mamy ciąg: Rózgi – Ryby – Myszy – Klucz – Książka. Jak możemy więc odpowiedzieć na zadane pytanie? początkowo problemem będą pieniądze. Być może wydawnictwo zażąda większej kwoty, niż się spodziewaliśmy, co sprawi, że nasz budżet znacznie się pomniejszy. Klucz jednak wskazuje na znalezienie kompromisu i wyjścia z sytuacji. Odpowiednia strategia finansowania powinna pomóc w wydaniu Książki.

Łańcuchy domów to oczywiście nie jest technika, którą trzeba wykorzystywać za każdym razem, ale czasami może się przydać. Myślę tu np. o sytuacji, kiedy Książka z powyższego przykładu wypadła w kolumnie z prawej strony, albo w ogóle w rogu z prawej strony na górze lub na dole. Wtedy ciężko byłoby odczytać przyszłość tego projektu, bo nie ma kart po prawej. A z pomocą łańcucha domów możemy coś tam wykrzesać nawet z tak fatalnego położenia. Zachęcam więc do własnych eksperymentów.

WYZNACZANIE CZASU

Wielka Tablica podzielona jest na obszary. Wynikają one z ułożenia karty sygnifikatora. Obszar po lewej stronie to przeszłość, kolumna, w której leży sygnifikator to teraźniejszość, to co prawej – to przyszłość. Można też podzielić Tablicę na górną część, czyli to, co nad sygnifikatorem (tam leżące karty pokazują to, co ciąży nad sygnifikatorem, nad czym on pracuje, o czym myśli i co jest jeszcze nie przesądzone) i dolną część, czyli to, co pod sygnifikatorem (tam leżące karty pokazują to, co sygnifikator akceptuje, z czym sobie radzi, co ma pod kontrolą).

Rana używa odległości między kartami jako wskaźników czasowych, reprezentujących pewne okresy. Pojedynczy wskaźnik może być godziną, dniem, tygodniem, miesiącem lub rokiem. Dwa wskaźniki mogą być dwoma godzinami, dwoma dniami, dwoma tygodniami itd. Na przykład, jeśli karta Kwiaty będzie oddalona o dwie karty w prawo od sygnifikatora, można wtedy przypuszczać, że szczęśliwe wydarzenie symbolizowane przez Kwiaty wydarzy się w ciągu dwóch jednostek czasowych, a więc w ciągu dwóch dni, dwóch tygodni, dwóch miesięcy itd. Ale skąd wiedzieć o jaką jednostkę czasu chodzi?

Żeby ustalić o jakich jednostkach czasowych mówi dana Tablica, należy wyznaczyć wskaźnik w następujący sposób:

  • znajdź kartę sygnifikatora
  • następnie przyjrzyj się kartom z przeszłości i odnajdź jakieś wydarzenie, coś co się już stało
  • powiedz o tym pytającemu (lub sam się zastanów, jeśli kładziesz karty dla siebie) i dowiedz się kiedy dana sytuacja mogła się wydarzyć. Na przykład: powiedzmy, że trzy karty w lewo od sygnifikatora leży Statek. Można zatem wywnioskować, że 2 lub 3 dni/tygodnie/miesiące temu była jakaś podróż. Pytający mówi (lub sam wiesz), że podróż była powiedzmy 3 tygodnie temu. Teraz już wiadomo, że Tablica mówi o tygodniach. A więc jednostką czasu w danej Tablicy jest tydzień. Czas podawany jest w przybliżeniu +/- 1, czyli 2-3 tygodnie.

Rana pisze, że nie zawsze jest tak łatwo ustalić wydarzenie i określić jednostkę. Lepiej jest założyć przed rozłożeniem Tablicy na jaki okres jest rozkład. Jeśli np. na miesiąc, wtedy bardziej prawdopodobne jest, że jednostką będą w Tablicy dni lub tygodnie, nie miesiące. Jeśli z kolei Tablica jest na 3-6 miesięcy, wtedy bardziej prawdopodobne, że jednostkami są tygodnie lub miesiące.

Całkiem niedawno Pani X pokazała mi rozkład, który sobie rozłożyła wraz z jej interpretacją. Za pozwoleniem Pani X (dziękuję!) chciałbym Wam pokazać jak takie określanie czasu działa. I w ogóle, że działa. Akurat tu był na to ewidentny dowód. Pokazuję tylko fragment Wielkiej Tablicy, który najbardziej nas interesuje. Pani X rozkładała talię Gilded Reverie, więc też użyłem tu tych kart.
Sygnifikatorem jest oczywiście Pani. Daleko po lewej stronie mamy Kotwicę z Trumną, ustaliliśmy, że była to utrata pracy, a dokładniej zwolnienie grupowe, co zobaczcie jak karty pokazały: Kotwica + Trumna + Ogród. Pani X powiedziała, że wydarzyło się to 6 lat wstecz. Możemy zatem przyjąć, że jednostką czasu w tej tablicy są lata. Karta pracy leży 5 kart wstecz (chyba, że liczyć też Sygnifikatora, to wtedy 6).

Ale wiemy, że odczytujemy czas +/- 1. Więc 5-6 lat wstecz. Patrząc dalej jak toczyła się sytuacja z pracą, czyli na karty w prawo od Kotwicy pojawia się Dziecko. Dziecko jest już bardzo blisko sygnifikatora, bo oddalone jest tylko o jedną kartę. Dziecko to nowy początek, więc może i nowa praca, a skoro leży jedną kartę w lewo, to nowa praca rozpoczęła się mniej więcej rok wcześniej. Okazało się, że rok wcześniej Pani X założyła własną działalność, więc poniekąd jest to jej “dziecko”.
Wniosek z tego taki, że karty leżące po prawej wskazujące na przyszłość, mówią o wydarzeniach, które nastąpią mniej więcej do roku. Mamy w przyszłości tylko jedną kolumnę, gdyby była jeszcze jedna – wtedy ta druga kolumna mówiłaby o wydarzeniach dwa lata wprzód itd.

Rana pisze, że nie zawsze jest tak łatwo ustalić wydarzenie i określić jednostkę. Lepiej jest założyć przed rozłożeniem Tablicy na jaki okres jest rozkład. Jeśli np. na miesiąc, wtedy bardziej prawdopodobne jest, że jednostką będą w Tablicy dni lub tygodnie, nie miesiące. Jeśli z kolei Tablica jest na 3-6 miesięcy, wtedy bardziej prawdopodobne, że jednostkami są tygodnie lub miesiące.

PODSUMOWANIE

Wyżej opisanych zostało kilkanaście punktów, kilkanaście technik odczytywania Wielkiej Tablicy. Oczywiście nie są to wszystkie techniki i rzecz jasna nie wszystko to zawsze, za każdym razem musimy robić. Z czasem zobaczymy, że karty same zwrócą naszą uwagę na rzeczy ważne i ważniejsze. Nie musimy trzymać się ściśle schematów. Jeśli widząc karty układa nam się w głowie jakaś historia, pozwólmy jej się pisać. Nie róbmy niczego na siłę. Karty wiedzą co robią, my musimy je tylko umieć odczytać, a z czasem będzie to coraz łatwiejsze.

Chciałbym jeszcze raz wrócić do sygnifikatorów i podkreślić ich znaczenie w Wielkiej Tablicy. Właściwie prawie każdy z powyższych punktów odnosił się do osobowej karty pytającego. Ale równie dobrze wszystkie te techniki moglibyśmy wykorzystać do innego sygnifikatora. Pamiętajmy, że sygnifikatory opowiadają nam o różnych aspektach naszego życia. Jeśli nasz pytający chciałby teraz zapytać o swoje sprawy finansowe, należałoby spojrzeć na kartę 34 Ryby i ją zanalizować: karty po lewej, po prawej, na górze, na dole, po ukosie, skoki, lustrzane odbicia, dom itd. W ten sposób zobaczymy co wydarzy się w sprawach finansowych.