Postanowiłem zrobić kilka kolejnych wpisów tematycznych związanych z różnymi sferami życia i tym, jak pokazują je karty Lenormand. Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić sprawom finansowym.

Głównym sygnifikatorem spraw finansowych w kartach Lenormand są Ryby. Mówią o naszych przychodach, naszej wypłacie, pieniądzach jakie posiadamy, o tym jak powodzi się nam finansowo. Ryby są symbolem dobrobytu, dostatku i obfitości. Jeśli pytamy o sprawy finansowe należy przyjrzeć się otoczeniu tej karty, szczególnie karcie po stronie prawej, bo to ona jest główną kartą charakteryzującą naszą sytuację finansową. Jeśli znajdują się tam karty pozytywne, bezpieczne – naszym finansom nic nie zagraża, jeśli w otoczeniu nie ma negatywnych kart (np. Chmury, Trumny, Krzyża lub Kosy nad Rybami).

Ryby w połączeniu z Koniczyną mogą dać nagły przypływ gotówki. Koniczyna sama w sobie może dać nagłą, jednorazową wpłatę, ale może też zapowiadać, że pieniądze, które mamy, długo przy nas nie pobędą.

Gwiazdy po prawej stronie Ryb symbolizują rozmnożenie finansów, tak jak wiele jest gwiazd na niebie. Poza tym Gwiazdy same w sobie są bardzo dobrą kartą i zapowiadają, że naszym finansom nic nie zagraża.

Dobrze, jeśli obok Ryb zobaczymy Kotwicę lub Dom. Wtedy mamy pewność, że nasze finanse są stabilne i nie ma powodów do obaw.

Drogi lub Ptaki mogą wskazywać, że mamy dwa źródła dochodów. Z kolei Lis przy pozytywnych kartach, jest niezłym kombinatorem, potrafi dzięki swojemu sprytowi być dobrym przedsiębiorcą i zapewnić sobie środki finansowe, które nie są może największe, ale wystarczają na życie. Jeśli jednak są przy nim negatywne karty, należy uważać, bo ktoś może nas oszukać, a my poniesiemy straty finansowe.

Ryby z kartą Statku są zapowiedzią bardzo korzystnych transakcji finansowych. Statek kiedyś kojarzony był z handlem, wymianą towarów i szukaniem jak najkorzystniej płacących kupców. Jest symbolem nadarzających się możliwości i pozytywnie zakończonych działań.

Oprócz karty Ryb o finansach mówi też Niedźwiedź. Ale czym różnią się te dwie karty? Ryby są symbolem pieniędzy, które są w ruchu, czyli wypłata, przelew, nasze wydatki. Karty przy Rybach mówią, czy pieniędzy przybędzie, czy może od nas odpłyną. Natomiast Niedźwiedź symbolizuje raczej stałe pieniądze, które mamy, nasze oszczędności i to jak potrafimy dbać o nasze finanse i nimi zarządzać. Niedźwiedź jest symbolem ochrony, bezpieczeństwa i posiadania, naszych materialnych zasobów, które wykorzystujemy. Czy jesteśmy zabezpieczeni finansowo, czy może finanse nie pozwalają nam spać. Na przykład jeśli przy karcie Ryb będzie Kosa lub Trumna, a przy Niedźwiedziu Kwiaty, oznacza to, że chociaż czekają nas jakieś wydatki, większe straty finansowe, to i tak, dzięki dobrej karcie przy Niedźwiedziu, nasza sytuacja finansowa nadal będzie stabilna, mamy na tyle dużo środków finansowych, że jakoś sobie poradzimy. Jeśli natomiast i przy Niedźwiedziu i przy Rybach byłyby negatywne karty, wtedy straty finansowe są znaczne i naszą sytuację najlepiej będzie reprezentować lenormandowy Krzyż – obciążenie problemami.
Takie analizy można wykonać na większych rozkładach jeśli pojawią się te dwie karty, a w szczególności w Wielkiej Tablicy, kiedy chcemy przeanalizować sferę finansów. Możemy też wykorzystać Ryby i Niedźwiedzia jako sygnifikatora spraw finansowych i rozłożyć np. rozkład 5 czy 9 kart.

Istnieje też inna różnica między Rybami i Niedźwiedziem, z którą wiele razy się spotykałem.

Niedźwiedź często był sygnifikatorem naszych stałych dochodów, stałej pracy z tytułu bycia zatrudnionym u kogoś. Jeśli ktoś chce wiedzieć np. jak będzie wyglądała jego sytuacja finansowa w najbliższych trzech miesiącach i wiemy, że ta osoba jest gdzieś zatrudniona, wtedy sygnifikatorem finansów takiej osoby może być Niedźwiedź, bo z jednej strony mówi o zabezpieczeniu materialnym, z drugiej o naszym szefie, od którego poniekąd zależą nasze finanse.

Ryby z kolei symbolizują pieniądze, które zdobędziemy lub nie (przepływ) dzięki własnej pracy, czyli tutaj bardziej chodzi o samozatrudnienie, pracę na własny rachunek. Jeśli osoba jest powiedzmy grafikiem komputerowym i zarabia na własnej działalności dzięki zleceniom, jakie dostaje od klientów, wtedy o jego sytuacji finansowej raczej będą mówiły Ryby.
Kwestia wyboru sygnifikatora jest sprawą indywidualną. Jeśli Niedźwiedź nijak nam do tego nie pasuje, to na siłę nie należy traktować go jako symbol finansów.

Oczywistą sprawą jest, że im więcej pozytywnych kart wokół kart finansowych, tym lepiej. Kotwica, Klucz, Dom (stabilność, bezpieczeństwo), Kwiaty, Koniczyna, Słońce, Gwiazdy (szczęście w finansach), Jeździec, Dziecko (nowe możliwości finansowe, ale uwaga – Dziecko może też symbolizować – podobnie jak Myszy – małą ilość pieniędzy i straty).

Karty negatywne w pobliżu kart finansowych mówią o problemach. Najgorzej jest zobaczyć Trumnę, która tradycyjnie sama w sobie związana była ze stratami finansowymi (jedno z najstarszych źródeł o kartach Lenormand, jednostronicowy opis kart i przykład rozkładu Wielkiej Tablicy autorstwa Filipa, spadkobiercy Mlle Lenormand, podaje, że oprócz choroby, Trumna wskazuje też na “całkowitą utratę fortuny”). Chmury, Góry i Żmija (problemy, komplikacje), Kosa, Myszy (straty), Krzyż (obciążenia finansowe).