WYBÓR TALII

Na rynku dostępnych jest wiele talii i na pewno każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. W Polsce wybór może nie jest oszałamiający, ale znajdziemy tu talie, które są naprawdę dobre. Jaką talię wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Jedni wolą talie w stonowanych kolorach, inni wolą mocne, soczyste barwy. Jedni wolą mieć na kartach wizerunki kart klasycznych, inni wolą ich nie mieć. Jedni wolą mniejszy format kart, inni większy… Na pewno każdy może znaleźć coś dla siebie.

LINKI

Chciałbym tutaj zebrać linki do różnych talii dostępnych na rynku w Polsce i za granicą. Talii jest naprawdę mnóstwo i na pewno nie zabiorę wszystkich możliwych linków, ale przynajmniej postaram się dać Ci podstawę do dalszych poszukiwań. Pierwotnie chciałem spisać każdą nazwę talii i link do niej, ale wyszły tego dziesiątki jak nie setki, więc podaję strony gdzie można kupić najróżniejsze talie kart Lenormand.

PRZEGLĄD TALII

Talie, które chciałbym przedstawić nie są przypadkowe. Po prostu posiadam je w domu, więc o każdej mogę kilka słów powiedzieć i przedstawić je na zdjęciach. Kolejność jest zupełnie przypadkowa. Jeśli miałbym polecić jakąkolwiek talię, szczególnie dla początkujących, z pewnością byłaby to talia Piatnika, Gilded Reverie Lenormand lub French Cartomancy.

PIATNIK

Karty Piatnika to bardzo uniwersalna talia używana przez wiele osób. Osobiście używam jej najczęściej. Ma ładne, żywe kolory, obrazki są wyraźne, nie ma problemu ze zidentyfikowaniem jaka to karta. Kierunki na kartach są dobrze widoczne, widać wyraźnie, że Mysz podgryza kartę po lewej, Kosa kłuje kartę po prawej itd. Karty posiadają wizerunki kart klasycznych. Wymiary kart: 8,9cm x 5,8cm. Koszt talii to około 25 zł.

GILDED REVERIE LENORMAND

To talia autorstwa Ciro Marchettiego. Jest przepięknie wydana, chyba najładniejsza talia jaką widziałem. Karty mają czarne obwódki, oznaczenie kart klasycznych znajduje się w prawym dolnym rogu. Na każdej karcie znajdziemy inicjały CM sprytnie ukryte na obrazku. Talia ta ma pozłacane brzegi, piękne koszulki, obrazy na kartach mają żywe, soczyste kolory, co nie każdemu musi się podobać. Wydana została w różnych wersjach, również z dodatkowymi gadżetami (m.in. obrus do Wielkiej Tablicy, woreczki na karty, aplikacje na telefony, tablety itp., dodatkowe ebooki). W Polsce dostępna jest standardowa wersja talii 36 kart w pudełku z książeczką + tłumaczenie książeczki. Jednak Ciro stworzył również dodatkowe karty do tej talii: 2 dodatkowe karty Pani i Pana oraz karty Most, Maska, Kości i Zegar. Pudełko do talii jest pozłacane, zamykane na magnes, bardzo solidne. Z talią pracuje się rewelacyjnie, obrazy są bardzo sugestywne. Wymiary kart: 10,5cm x 7cm. Koszt talii to około 80 zł.

BLUE BIRD LENORMAND

Więcej o tej talii przeczytasz w recenzji na moim blogu tutaj. To talia, która zastąpiła talię Niebieskiej Sowy wydawnictwa US Games. Wizerunki na kartach są bardzo wyraźne. Karty mają krótkie wierszyki i wizerunki kart klasycznych. Kierunki na kartach są dobrze zaznaczone. Na rynku są dwie wersje tej talii. Nowsza ma zmienione niektóre obrazy, np. w starszej wersji było dwoje dzieci na karcie Dziecka, w nowej wersji jest już jedno. Wymiary kart to 6 cm x 8,9 cm.

MALPERTUIS LENORMAND

O tej talii pisałem już na blogu, można poczytać sobie tutaj i tutaj. Piękna, limitowana talia (1000 sztuk). Niestety jej koszt jest okrutny (około 200 zł), stąd dobra dla: 1) kolekcjonerów, 2) kogoś, kto po prostu zakochał się w tych obrazach. Ma wizerunki kart klasycznych, przy czym karty dworskie są wizerunkami konkretnych osób, pochodzących z obrazów olejnych. Razem z kartami otrzymujemy osobisty certyfikat z numerem talii. Rozmiar kart to 6,3 cm x 8,8 cm, są więc mniejsze niż talia Gilded, przypominają wielkością Piatnika, ale są szersze.

ORYGINALNA GRA NADZIEI

Karty te są reprodukcją oryginalnych kart z 1799 roku, służących do Gry Nadziei stworzonej przez J.K. Hechtela. Przyjmuje się, że Gra Nadziei stanowi pierwotną talię Lenormand, ponieważ znajdujemy w niej wszystkie symbole, które mamy na tych kartach. Można więc powiedzieć, że trzymamy w rękach oryginalne karty Lenormand sprzed ponad 200 lat. Ich reprodukcja możliwa jest dzięki uprzejmości Muzeum Brytyjskiego w Londynie. Karty mają 8 x 11 cm. Można je kupić tutaj. Koszt około 60 zł. Więcej o tej talii na moim blogu tutaj.

CELTIC LENORMAND

Więcej o tej talii można przeczytać na blogu tutaj. Piękna, kolorowa talia nawiązująca do Celtów i wierzeń pogańskich. Wielkość kart to 5,7 cm x 8,9 cm, karty matowe, sztywne, bez ramek, z dołączonymi symbolami kart klasycznych. Posiada dodatkowe 9 kart, m.in. dodatkowe karty Pana, Pani, Żmii czy Dziecka. Dołączona 188 stronicowa książeczka po angielsku. Koszt około 90zł.

LENORMAND ORACLE

Świetna talia wydawnictwa Lo Scarabeo. Symbole na kartach są bardzo wyraźne, nie ma problemów z rozpoznaniem jaka to karta. Ciemne Chmury w tej talii są po prawej stronie, Lis patrzy w prawo, Kosa kłuje prawą kartę, Myszy natomiast są zwrócone do środka karty, więc trzeba się umówić, którą stronę podgryzają. Wielkość kart jest identyczna jak talii French Cartomancy: 10cm x 6,2cm. Cena około 30 zł.

CARTA MUNDI

Carta Mundi to świetna talia, bardzo dobra dla początkujących. Karty klasyczne są ujęte w ozdobnych owalach z numerem karty w górnej części. Karty ozdobione są ładnymi, wyraźnymi obrazkami. Z dołączonej książeczki dowiadujemy się, że ciemna strona na karcie Chmury jest po prawej (na tej karcie strony są słabo widoczne). Do tego krótkie teksty na każdej karcie. Dostępna w Polsce w sklepach online. Koszt około 28 zł.

FRENCH CARTOMANCY

Bardzo dobra talia, którą również polecam. Kolory na tej talii są trochę stylizowane na postarzałe, co jednym może się podobać, innym nie. Wizerunki na kartach są bardzo czytelne, dołączone są również karty klasyczne. Co do kierunków, musimy się z niektórymi kartami umówić. Np. mamy cztery myszy na karcie Myszy i musimy sami ustalić, którą stronę podgryzają. Kosa ma ostrze zwrócone w dół, chociaż samo ostrze jest z prawej strony karty, więc tu już jest łatwiej. Chmury są niewyraźne, jednak ostatecznie uznałem, że jaśniejsza strona jest bardziej widoczna po lewej. Wymiary kart: 10cm x 6,2cm. Cena około 30 zł.

NIEBIESKA SOWA

Niebieska Sowa to również talia dobra dla początkujących. Karty te nie posiadają wizerunków kart klasycznych (te, które mam, bo są też wersje, w których zamiast tekstów są wstawione wizerunki kart klasycznych). Mają natomiast krótkie teksty (po angielsku) dotyczące znaczenia karty. Kierunki na kartach są dobrze zaznaczone, może z wyjątkiem Myszy. Tu trzeba sobie ustalić, która mysz jest główna, bo jest ich na karcie pięć. Karty są małe, ich wymiary to: 8,7cm x 5,6 cm. Cena około 30 zł.

ART NOUVEAU

Tę talię mam tylko ze względu na to, że lubię secesję, a w tym właśnie stylu karty zostały przedstawione. Nie używam ich, bo karty są zbyt wzorzyste, co rozprasza, ale być może komuś się spodobają. Nie mają wizerunków kart klasycznych. Ich wymiar to: 10cm x 6,2cm. Cena około 35zł.

THE ENCHANTED LENORMAND ORACLE

Więcej o tej talii pisałem na blogu przy okazji recenzji całego zestawu. Mogę tu jedynie powtórzyć i potwierdzić w sumie to, co pisałem w recenzji, że nijak nie mogę się przekonać do tych kart. Niestety jest na nich zbyt dużo szczegółów i karty są nieczytelne. Do tego ostatnio im się przyglądałem i stwierdziłem, że są jakieś ciemnoszare, bez życia, po prostu czegoś im brakuje. Są wizerunki kart klasycznych.

ZNISZCZONY DONDORF

To coś, co mam nadzieję, że kiedyś upoluję. Pisałem już na blogu, że na Ebayu można dostać oryginalne karty sprzed 100 lat za około 1000 zł. Ale można też za pośrednictwem tej strony zamówić sobie reprodukcję. To jest akurat wersja, która dla mnie jest po prostu arcymagiczna, czyjeś zapiski na kartach dodają tej talii niesamowitego, magicznego charakteru. Są wizerunki kart klasycznych.

MYSTICAL LENORMAND

To karty, które spokojnie można dostać w Polsce za pośrednictwem sklepów online lub w sklepach stacjonarnych. Niestety nigdy ta talia mnie nie ciągnęła, nie mogę się zupełnie przekonać do jej obrazków, ale wiem, że sporo osób jej używa. Nie ma wizerunków kart klasycznych. Stworzone przez Elizabeth Fiechter i Urban Trosch. Obrazy malowane techniką tempery jajecznej.

VINTAGE LENORMAND

Ciekawa propozycja z serii vintage. Autorka: Jera-Babylon Rootweaver. Karty można kupić w dwóch rozmiarach: mini i poker. Obrazki są proste, klarowne, kolory ciepłe, stonowane. Co ciekawe na stronie autorki można też stworzyć własną talię: każda karta ma kilka wersji, można sobie wybrać jak ma wyglądać np. Koniczyna (i cała reszta) i stworzyć talię złożoną z takich projektów kart, które najbardziej nam się podobają. Talię można kupić tutaj lub tutaj.

MELISSA LENORMAND

Autorka: Melissa Hill. To dość ciekawa propozycja, szczególnie dla osób, które lubią kolaż i (tak jak ja) widok ręcznie pisanego tekstu 🙂 Te karty zostały bardzo ładnie wydane, można je kupić w metalowym pudełku. Do obrazów trzeba się przyzwyczaić, ale talia ma w sobie jakąś fajną, miłą energię. Nie ma wizerunków kart klasycznych.

CARRIE PARIS LENORMAND

To talia, która fizycznie nie istnieje, ale Carrie Paris stworzyła ją i udostępniła wszystkim. Z jej strony można pobrać wizerunki kart i sobie wydrukować. Jeśli ktoś nie ma żadnej talii, a ta mu się podoba, to bez problemu może sobie tanim kosztem sprawić ładną, ciekawą, prostą talię. Nie ma wizerunków kart klasycznych, ale Carrie umieściła na każdej karcie symbole odpowiadające klasykom.

ANTIQUARIAN LENORMAND

Bardzo ciekawa talia, stworzona przez Maree Bento. Karty bardzo mi się podobają. Określiłbym tę talię jako prostą, estetyczną i wręcz elegancką. Stworzona techniką kolażu, obrazki pochodzą z XIX i XX wieku. Ciekawostka: na karcie Pana jest A.Einstein, a Pani – M.Skłodowska-Curie. Są wizerunki kart klasycznych.