TRADYCJE
W ciągu wieków wytworzyły się różne tradycje odczytywania kart Lenormand, które wpływają na to, jakie znaczenie przyjmuje dana karta. Główne tradycje jakie możemy wyróżnić to tradycja belgijsko-holenderska, francuska, niemiecka i szwedzko-niemiecka. Większość kart we wszystkich tych systemach przyjmuje takie same lub bardzo podobne znaczenie. Są jednak wyjątki, np. głównym znaczeniem karty Lisa w tradycji niemieckiej i szwedzko-niemieckiej jest spryt, przebiegłość i fałsz, podczas gdy w tradycji francuskiej Lis symbolizuje pracę (tę zaś w tradycji niemieckiej wyraża karta Kotwicy).
WYBÓR NALEŻY DO NAS
Wielość tradycji może sprawić, że zagubimy się w różnorodności znaczeń, a odczyt kart będzie niespójny. Dlatego najrozsądniej jest wybrać jeden system, ten, który najbardziej nam odpowiada i się go trzymać. Czy można pomieszać tradycje? Tak. Jeśli na przykład przemawia do Ciebie cała lista tradycji niemieckiej, ale z pracą bardziej kojarzy się Lis z tradycji francuskiej, to trzymaj się Lisa jako karty pracy, ale pamiętaj o jego znaczeniu zasadniczym (fałsz, spryt, błąd). Ważne, żeby trzymać się swojej wersji, bo inaczej będzie chaos w kartach. To Ty musisz nawiązać więź ze swoimi kartami. Jeśli w rozkładach za każdym razem Niedźwiedź pokazuje Ci się jako mama, to nie trzymaj się kurczowo tego, że w jakiejś tradycji mama to Żmija lub Bocian. To Ty musisz umówić się ze swoimi kartami, która karta co pokazuje.
TABELA
Dla osób zainteresowanych poniżej zamieszczam tabelę, która pokazuje różnice w znaczeniu kart we wszystkich systemach. Możesz ją pobrać w pliku PDF i sobie wydrukować jeśli chcesz.
KARTY KLASYCZNE
Na każdej karcie Lenormand oprócz obrazu i numeru umieszczona jest jedna z kart klasycznych. Te wizerunki również niosą ze sobą znaczenia, jednak wnoszą czasami wiele zamieszania. Niektóre z nich w pełni oddają to, co oznacza dana karta, na przykład karta Statek to podróż. Umieszczona na niej 10 pik w kartach klasycznych również oznacza podróż. Jest to więc dokładny odpowiednik i tutaj nie ma problemu. Jednak jest wiele kart niespójnych. Przykładem niech będzie karta Kwiaty, którą uzupełnia Dama Pik. Kwiaty to karta pozytywna, oznacza radość, prezenty, przyjaciół, tymczasem Dama Pik to kobieta nieprzychylna, podstępna, która potrafi ranić innych. Trudno więc wybrnąć z sytuacji, kiedy w rozkładzie mamy tak rozbieżne znaczenia. Te rozbieżności wynikają stąd, że karty Lenormand nie miały ilustrować znaczeń kart klasycznych. To były dwa kompletnie różne systemy, dlatego ich znaczenia nie są spójne. Karty Lenormand połączono z kartami klasycznymi zwyczajnie po to, żeby można było jedną talię mieć do dwóch różnych systemów. Dlatego też szukanie na siłę analogii między znaczeniem karty klasycznej a przypisanej do niej określonej karty Lenormand, nie ma do końca sensu. Jeśli już mamy szukać analogii, to należałoby wybrać niemiecką tradycję odczytu kart klasycznych (nie francuską), bo w niej więcej znaczeń kart pokrywa się z kartami Lenormand.
DOPEŁNIENIE
Osobiście rzadko zwracam uwagę na karty klasyczne uzupełniające karty Lenormand. Nie będę też skupiał się na ich dokładnym znaczeniu na tej stronie (odsyłam do literatury), jednak chcę zwrócić uwagę na pewne aspekty. Po pierwsze, na dołączonych kartach klasycznych łatwo zauważyć karty dworskie (walet, dama, król), które mogą reprezentować pewne typy ludzi. Czasami warto im się przyjrzeć, bo karty mogą podpowiadać, że będziemy mieli do czynienia z jakąś osobą, a nie z sytuacją reprezentowaną przez kartę Lenormand. Oczywiście to nie reguła, ale dodatkowa wskazówka. Po drugie, karty klasyczne w naszych rozkładach mogą pojawiać się w określonej liczbie. Nie dotyczy to rozkładu Wielkiej Tablicy, do którego wykorzystujemy wszystkie karty, ale mniejszych rozkładów, na przykład rozkładu 9-kartowego. W takich rozkładach mogą pojawić się na przykład 3 asy lub 4 siódemki. Takie kombinacje wnoszą dodatkowe znaczenie. Możemy je wykorzystać w naszych czytaniach. I tak:
4 asy – bardzo duże szczęście
3 asy – skromny sukces
2 asy – ludzie Cię wykorzystują
4 króle – zaszczyty
3 króle – dobra rada
2 króle – przychylna decyzja, przysługa
4 damy – negocjacje
3 damy – damska rywalizacja
2 damy – oddanie, poświęcenie, przyjaciółka
4 walety – epidemia
3 walety – kłótnia
2 walety – ryzykowne plany
4 dziesiątki – to niezgodne z prawem
3 dziesiątki – zmiana pracy
2 dziesiątki – krótka, opłacalna podróż
4 dziewiątki – wielka przyjaźń
3 dziewiątki – sukces
2 dziewiątki – otrzymanie pieniędzy
4 ósemki – smutek w miłości
3 ósemki – ślubne plany
2 ósemki – wyjaśnienie nieporozumień
4 siódemki – plotki
3 siódemki – złe zdrowie
2 siódemki – nowiny
4 szóstki – dobre zdrowie
3 szóstki – zysk
2 szóstki – uparte złośliwości
Wreszcie po trzecie, chociaż karty klasyczne odgrywają mniejszą rolę, warto choć pokrótce się z nimi zapoznać. Powyższe informacje wydają się wystarczające i stanowią dostateczne dopełnienie kart Lenormand (w moim odczuciu). A przynajmniej nie są na tyle drobiazgowym opracowaniem, aby wprowadzać większe zamieszanie interpretacyjne. Jeśli jednak zależy Ci na gruntownym poznaniu kart klasycznych odsyłam do literatury.
ZAWSZE W POZYCJI PROSTEJ
Na koniec warto jeszcze podkreślić, że karty Lenormand odczytujemy zawsze w pozycji prostej. Wiele osób zajmujących się tarotem, czy kartami klasycznymi stosuje karty odwrócone, co daje dodatkowe możliwości interpretacyjne, jednak w przypadku kart Lenormand jest inaczej. Brak kart odwróconych wynika z dwóch rzeczy. Po pierwsze pozytywny lub negatywny wydźwięk danej karty nie jest wyrażany przez jej położenie, ale przez jej wpisane znaczenie. W przypadku kart Lenormand istnieje podział kart na pozytywne, negatywne i neutralne. Ich odwrócona pozycja nie zmienia ich znaczenia czy wydźwięku. Po drugie karty są odczytywane w parach, co też jest ich wyróżnikiem. Oczywiście pojedyncze karty maja swoje znaczenie, ale podstawową formą odczytu jest łączenie kart w pary i interpretacja danej kombinacji. To właśnie druga karta w parze modyfikuje znaczenie pierwszej karty, wnosi pozytywny lub negatywny aspekt (więcej o tym w zakładce połączenia kart).
PODZIAŁ KART
Warto pamiętać o tym, jaki wydźwięk ma dana karta: pozytywny, negatywny, czy neutralny (a może neutralny, ale trochę pozytywny, albo neutralno-negatywny?). Karty pozytywne otaczające kartę negatywną zmniejszają jej złowrogą wymowę. Z kolei karty neutralne przyjmują pozytywne lub negatywne znaczenie kart sąsiednich. Podział ten jest też istotny jeśli stosujemy rozkład “Tak lub Nie”, w którym najważniejszą rolę odgrywa liczba kart pozytywnych, negatywnych i neutralnych (to tylko jedna z metod odpowiedzi na pytania tak/nie). A zatem przykładowy podział kart Lenormand wygląda następująco:
- karty pozytywne: Jeździec, Koniczyna, Statek, Dom, Kwiaty, Dziecko, Niedźwiedź, Gwiazdy, Bocian, Pies, Wieża, Ogród, Serce, Pierścionek, Pan, Pani, Lilie, Słońce, Księżyc, Klucz, Ryby, Kotwica;
- karty negatywne: Chmury, Wąż, Trumna, Kosa, Rózgi, Lis, Góra, Myszy, Krzyż;
- karty neutralne: Drzewo, Ptaki, Drogi, Książka, List.
Podział kart na pozytywne, negatywne i neutralne nie jest sztywny. Każdy autor inaczej odbiera dane karty. Najważniejsze, żebyśmy trzymali się swojego podziału, tego jak sami odczuwamy daną kartę. Nie będziemy wtedy musieli uczyć się tego na pamięć. Więcej informacji o podziałach różnych autorów znajdziesz w tym wpisie na blogu.
PODSTAWOWE ZNACZENIA
WYBIERZ KARTĘ
Kliknij na wybraną kartę, aby dowiedzieć się, jakie ma znaczenie.
05.04.2022: Obecnie sukcesywnie będę aktualizował opisy kart. Nie robię tego po kolei. Dopisuję różne rzeczy jak akurat coś mi przyjdzie do głowy, także znaczenia kart będą się rozwijać. Przy niektórych kartach opisy są stare, sprzed kilku lat, bardzo skromne. Na pewno je rozbuduję, ale tak ze spokojem.