Pytania rozstrzygnięcia, czyli takie, w których odpowiedź brzmi “tak” lub “nie”, to chyba najczęstsze pytania do kart. Sam łapię się na tym, że niemal każde pytanie rozpoczynam od “Czy…”. Bo tak łatwiej, bo takie pytanie samo się nasuwa, bo czasem potrzebujemy krótkiej, zwięzłej, konkretnej odpowiedzi itd. Samo zadanie takiego pytania jest łatwe, ale nieco trudniej na nie odpowiedzieć.

Sposobów odpowiedzi jest wiele, a który nam pasuje najbardziej i najczęściej się sprawdza, to już wynik naszej praktyki.
Chciałbym tutaj przedstawić w ramach ciekawostki sposób Caitlin Matthews, który przedstawiła w swojej nowej książce.

KARTY KLASYCZNE

Sprawa kart klasycznych jest dyskusyjna. Jedni zwracają na nie uwagę, inni nie. Sam na początku nie brałem ich zupełnie pod uwagę, ale z czasem zaczynam się do nich przekonywać. Wielu autorów całkiem sensownie uzasadnia ich obecność, a przy okazji podpowiada, jak można je wykorzystać.
Caitlin wykorzystuje wizerunki kart klasycznych na kartach Lenormand właśnie do odpowiedzi na pytania tak/nie.

Karty klasyczne dzielimy na cztery kolory:

  • ♠ – piki (tradycja francuska), wina/listki (tradycja niemiecka), odpowiednik mieczy w Tarocie
  • ♣ – trefle (tradycja francuska), żołędzie (tradycja niemiecka), odpowiednik buław w Tarocie
  • – karo (tradycja francuska), dzwonki (tradycja niemiecka), odpowiednik monet w Tarocie
  • – serca (tradycja francuska), czerwa (tradycja niemiecka), odpowiednik pucharów w Tarocie

Kolory te można podzielić na te bardziej przyjazne (czerwone) i mniej przyjazne (czarne). Wśród poszczególnych kolorów można również utworzyć hierarchię: serca są lepsze niż karo, zaś piki są lepsze niż trefle. W ten sposób można ułożyć hierarchicznie te 4 kolory i przypisać im cztery wartości:

  • ♠ – nie
  • ♣ – raczej nie
  • – raczej tak
  • – tak

W ten sposób na podstawie przyporządkowanych wartości do kart klasycznych możemy próbować odpowiadać na pytania tak/nie. Spójrzmy na przykłady.

Czy zdam egzamin? Wylosowane karty (mogą być 3, może być ich 5, ważne, żeby było nieparzyście) to: Księżyc + Wieża + Pies. Karty klasyczne na nich to: 2 serca i 1 pik, czyli dwa razy tak i raz nie. Przewaga tak, czyli odpowiedź jest pozytywna: tak.

Czy w ciągu najbliższych 3 miesięcy znajdę pracę: Wylosowane karty to: List + Drogi + Ogród. 7 pik (nie) + Dama karo (raczej tak) + 8 pik (nie). Odpowiedź jest negatywna: nie.

Czy przyjmą moją reklamację? Wylosowane karty to: Kosa + Góra + Jeździec, czyli Walet karo (raczej tak) + 8 trefl (raczej nie) + 9 kier (tak). Szala bardziej przechyla się na pozytywną odpowiedź, więc: raczej tak.

Czy X odezwie się do mnie w tym tygodniu? Wylosowane karty to: Książka + Bocian + Ptaki, czyli 10 karo (raczej tak) + Dama serce (tak) + 7 karo (raczej tak). Odpowiedź jest pozytywna: tak.

WĄTPLIWOŚCI

Powyższy sposób jest rzeczywiście dobry i dość konkretny pod warunkiem, że skupimy się tylko na tym, co mówią karty klasyczne, stosujemy go konsekwentnie i mu ufamy. W innych metodach (np. odpowiadanie na podstawie ilości kart pozytywnych, negatywnych i neutralnych) zawsze istnieje ryzyko pojawienia się sprzecznych informacji i dlatego właśnie, tak sobie myślę, trzeba przyjąć tylko jedną metodę odpowiedzi i się jej trzymać. Spójrzmy na taki przykład:

Pytanie brzmi: czy dostanę podwyżkę?

Wylosowane karty to: Ryby + Dziecko + Kwiaty. I spróbujmy teraz odpowiedzieć na to pytanie trzema metodami:

  1. Znaczenia kart. Karty super, Ryby to pieniądze, a o to pytamy, Dziecko coś nowego, nowe możliwości, Kwiaty to niespodzianka – podwyżka jak malowana. Czyli na podstawie tego co mówią same karty możemy odpowiedzieć pozytywnie: tak.
  2. Wydźwięk kart. Czyli czy mamy karty pozytywne, negatywne, czy neutralne. Podział taki to też indywidualna sprawa. Przyjmuję więc tak: Ryby – neutralna, Dziecko – neutralna, Kwiaty – pozytywna. Suma daje odpowiedź neutralną z przewagą na stronę pozytywną, czyli raczej tak.
  3. Karty klasyczne. Tutaj mamy Króla karo (raczej tak) + Walet pik (raczej nie) + Dama pik (raczej nie). Przewaga koloru czarnego, a więc przyjmując taką metodę otrzymujemy odpowiedź negatywną. Te same karty, a różne odpowiedzi.

Dlatego, żeby nie popaść w chaos warto wybrać jedną metodę. Nie wiem jak Wy, ale ja staram się jakoś tak ogólnie odebrać karty, wyczuć, czy mówią tak, czy nie. Jakoś specjalnie nie zliczam ani kolorów, ani tego, ile jest pozytywnych, ile neutralnych i negatywnych. Patrzę na karty i staram się na podstawie tego, co mówią, odpowiedzieć. A więc patrzę raczej na same karty Lenormand, na to co one mają do powiedzenia. Ale czasami to naprawdę nie jest łatwe. Pamiętam bardzo burzliwą i długą dyskusję na jednej z zagranicznych grup lenormandowych:

Sytuacja dotyczyła egzaminu na studiach, ktoś zadał pytanie czy zda ten konkretny egzamin. Wylosowanymi kartami były: Wieża + Trumna + Pierścionek. Zanim przeczytacie dalej pomyślcie jak Wy byście odpowiedzieli na to pytanie.

Odpowiedzi uczestników grupy były najróżniejsze:

  • nie zda, bo główną kartą jest tutaj Trumna, czyli negatywna karta
  • zda, bo główną kartą jest karta zamykająca układ, czyli Pierścionek, a to karta pozytywna
  • zda, ale nie teraz, być może będzie miał drugie podejście, bo Pierścionek to powrót, powtórka
  • zda, bo Trumna kończy kontrakt (Pierścionek) z uczelnią (Wieża), czyli zdaje ostatni egzamin i koniec
  • nie zda, bo są dwie czarne karty i jedna czerwona
  • nie zda, bo suma daje Chmury, czyli zmartwienia, po za tym ta Trumna to też zły znak

Patrząc na te karty i obserwując całą tamtą dyskusję myślałem sobie tak: która karta jest faktycznie tą najważniejszą? czy w ogóle jest któraś ważniejsza od innej? jeśli tak, to czy ważniejsza jest środkowa, czy zamykająca układ? czy te karty są związane z pytaniem? I tak dalej, i tak dalej. Pojawiło się mnóstwo wątpliwości, a im więcej czytałem odpowiedzi uczestników, tym większy chaos miałem w głowie.

Po wynikach egzaminu przyszła odpowiedź – egzamin zdany. Czyli odpowiedź pozytywna. Najbardziej przemawia do mnie interpretacja taka, że Trumna kończy umowę między uczelnią i osobą pytającą, czyli egzamin zdany i nie ma potrzeby powtórki. Trumna tutaj nie jest otoczona złymi kartami, co łagodzi jej negatywny wydźwięk. Ostateczną kartą jest Pierścionek, czyli nie taka zła karta. Suma daje Chmury, czyli zmartwienia i obawy, co przed egzaminem jest całkiem normalne. A w podsumach mamy List, Klucz i Serce, karty, które bardzo pozytywnie wpływają na pozostałe.

SZTUKA ZADAWANIA PYTAŃ

Konstrukcja pytania jest bardzo ważna. Pytanie powinno być sformułowane z pozytywnym nastawieniem. To znaczy, zamiast zadawać pytanie: czy mąż mnie zdradza? lepiej je przeformułować na: czy mogę ufać mężowi?
Dlaczego tak? Jaka jest różnica?

Wyobraźmy sobie, że na pytanie czy mąż mnie zdradza? wylosujemy: Klucz + Słońce + Drzewo. Jak wtedy odpowiemy? Tak, zdradza, same pozytywne karty, klucz jest zapewnieniem, zawsze odpowiada “tak”, więc odpowiedź brzmi tak? Czy może nie, nie zdradza, nie ma tu karty zdrady, karty są pozytywne, więc nie zdradza.

A teraz tymi samymi kartami odpowiedzmy na pytanie czy mąż jest mi wierny? Prawda, że odpowiedź jest od razu oczywista? Odpowiedź jest pozytywna, same dobre karty. Tak, możesz ufać swojemu mężowi, nie ma powodów do obaw.

Chodzi więc o to, aby zadać tak pytanie, żeby odpowiedź pozytywna, czyli “tak”, była dla nas faktycznie pozytywna, a negatywna, faktycznie negatywna. Spójrzmy na inne przykłady pytań dobrze zadanych (na zielono) i źle zadanych (na czerwono):

  • czy X już do mnie nie wróci? – kiedy wylosujemy pozytywne karty odpowiemy, że tak, nie wróci, czy właśnie, że wróci, bo karty są pozytywne?
  • czy X do mnie wróci? – na tak postawione pytanie pozytywne karty odpowiadają pozytywnie – tak, wróci, negatywne zaś, negatywnie: nie, nie wróci.
  • zbliżają się zwolnienia, czy X mnie zwolni z pracy? – co powiedzą pozytywne karty? tak, zwolni cię, pozytywne karty odpowiadają pozytywnie na pytanie, czy nie, nie zwolni, nie ma tu złych kart?
  • zbliżają się zwolnienia, czy utrzymam się w pracy? – pozytywne karty odpowiedzą, że tak, utrzymasz się w pracy, negatywne, że nie.
  • czy X odrzuci moją propozycję? – co tu powiedzą negatywne karty? Czy powiedzą, że nie, nie odrzuci tej propozycji, bo negatywne karty odpowiadają “nie”, czy właśnie odrzuci, bo karty są negatywne?
  • czy X przyjmie moją propozycję? – karty pozytywne odpowiedzą, że tak, X przyjmie twoją propozycję, karty negatywne powiedzą, że nie, nie przyjmie jej.