W ostatnich latach na rynku mamy prawdziwy wysyp różnych talii kart Lenormand, więc jest w czym wybierać. Nie pisałem jeszcze o talii Blue Bird, więc ten wpis poświęcony będzie właśnie jej.

BLUE OWL I BLUE BIRD

Prawdopodobnie większość z Was zna talię Blue Owl (Niebieska Sowa), jedną z podstawowych, szeroko rozpowszechnionych. To nie przypadek, że talia, którą dzisiaj opisuję, nazywa się Blue Bird, ponieważ US Games (wydawca) ogłosili, że ta nowa talia zastępuje właśnie talię Blue Owl. Tak więc w pewnym momencie talii Blue Owl na rynku zabraknie.

Na jednej z wersji kart Niebieskiej Sowy znajdziemy krótkie wierszyki (po angielsku), którą mają nam pomóc zrozumieć znaczenie kart. Być może dla osób anglojęzycznych są pomocne, ale myślę, że dla większości są zbędnym dodatkiem. Co nie zmienia faktu, że tam są i są wartością dodaną. Wierszyki napisał Stuart Kaplan wiele lat temu (zmarł 9 lutego 2021 roku w wieku 88 lat). Na nowej talii Blue Bird też znajdziemy te wiersze, ale zostały przez Stewarta nieco zmodyfikowane. Pierwsza talia Blue Bird wydana została w 2015 roku. Przeszła jednak modyfikację. Nad poprawkami pracowała m.in. znana Donnaleigh de la Rose. Zmieniono ilustracje na kilku kartach, np. pierwotnie na karcie Ryby była jedna Ryba, w nowej wersji dodano ich więcej. Na karcie Dziecka było dwoje dzieci, później zmieniono to i mamy teraz jedno. Zmianie uległy też niektóre wizerunki na kartach klasycznych.

Wierszyki na kartach nawiązują do tradycyjnej metody odczytywania kart, czyli do Wielkiej Tablicy odczytywanej metodą odległości. W związku z tym, jak już zauważyli niektórzy zaznajomieni z kartami i metodą dystansu, na karcie Drzewa jest błąd. Wierszyk na tej karcie mówi: “…Close to the Querent your goal is near” – blisko pytającego (sygnifikatora) – twój cel jest blisko. To sugeruje, że im bliżej karta Drzewa, tym lepiej. W broszurce dołączonej do kart czytamy:

“If the card is near the Querent your outlook is generally favorable and your spiritual roots are well-grounded. The card located far from the Querent card means you should pay attention to your health”.

Czyli generalnie jeśli karta jest blisko, to perspektywy na przyszłość są dobre, a jeśli daleko to wskazówka, żeby uważać na zdrowie. To jest sprzeczne z oryginalnym tłumaczeniem w instrukcji Filipa Lenormand, gdzie czytamy:

“No. 5 – A TREE, if distant from the Person, signifies good health, more trees of different cards together, leave no doubt about the realization of all reasonable wishes.”

Czyli mamy tu coś kompletnie odwrotnego. Według tradycji Drzewo daleko od sygnifikatora wskazuje na dobre zdrowie. Wskazują na to też tacy autorzy jak Andy Boroveshengra czy Meuris Bjorn. Dlaczego Drzewo blisko to zły znak? W skrócie dlatego, że jeśli pokazuje się w naszym otoczeniu, to właśnie znak, że musimy zwrócić na nie uwagę. Wyjątkiem jest sytuacja wspomniana w instrukcji “more trees of different cards together…”. Chodzi tutaj o to, że Drzewo blisko nie będzie miało negatywnego wydźwięku, jeśli w pobliżu znajdą się inne pozytywne karty związane z drzewami. Tradycyjnie były to: Dom, Dziecko, Niedźwiedź, Ogród i Drogi. Pierwotnie na tych kartach były wizerunki drzew, stąd akurat te. Drzewa były też na innych, np. Żmii czy Górze, ale to są karty negatywne.

O KARTACH

Karty mają wymiary 6 cm x 8,9 cm. Dla porównania mają taką samą wysokość jak karty Piatnika, ale są jakieś 2 mm szersze. To na pewno gratka dla osób, które lubią taki klasyczny klimat. Kolory kart są bardzo stonowane. W oczy rzuca się na pewno Słońce, które jest naprawdę jaskrawożółte. Całość utrzymana jest w takich kremowych kolorach, dając efekt postarzenia. Koszulki są niebieskie, wzorzyste, z małym ptaszkiem na środku. karty nie są błyszczące, ale matowe też nie są. Takie standardowe, jak Piatnika, na pewno nie jak Golded Reverie. Grubość kart w sam raz, na pewno grubsze niż Piatnika.

Ilustracje są bardzo wyraźne, nie ma rozpraszaczy. Patrząc na kartę, od razu wiadomo jaka to, chociaż dwa małe wyjątki są, ale to tylko moje odczucie. Mianowicie na karcie Klucza mamy klucz i kłódkę w kształcie serca. Jak patrzę na tę kartę zawsze to serce rzuca mi się pierwsze w oczy i myślę, że to 24 Serce właśnie. Z kolei karta Serca teoretycznie ma serce, ale w środku jest twarz dziecka i tak samo, patrzę, widzę Serce, ale to dziecko zbija mnie z tropu.

Kierunki na kartach są wyraźnie widoczne. Widać, gdzie jest ciemna strona Chmur, którą stronę kłuje Kosa czy w którą jest zwrócony Lis. Wyjątkiem są Myszy. Tu musimy sobie ustalić z góry, którą kartę Myszy będą podgryzały.

W talii znajdziemy też 4 karty Pani i Pana. Jedna para jest młodsza, druga starsza. Jeśli chodzi o ich kierunki patrzenia, to młodsza para patrzy wprost na nas, więc do siebie nigdy nie będą zwróceni. Starsza zaś też nie czuje do siebie mięty. Pan z prawej będzie patrzył na Panią, ale ona będzie zainteresowana kwiatkiem w dłoni, a jeśli będzie z lewej, to strzelił focha i odwrócił się od Pani.

PODSUMOWANIE

Czy to dobra talia? No pewnie! Jeśli nie przeszkadzają Ci wierszyki i potrafisz się dogadać z kartami co do kierunków, a wizerunki na kartach wpasowują się w twoją estetykę, jak najbardziej jest to talia dla Ciebie.